Brak apetytu – czym może być spowodowany?

depresja

Zaburzenia łaknienia to objaw, który może towarzyszyć wielu różnym chorobom. Chwilowy brak apetytu nie jest niczym groźnym i nie powinien budzić powodów do niepokoju. Może być bowiem wywołany np. gorszym samopoczuciem. Jeśli jednak stan ten się przedłuża i trwa dłużej niż kilka dni, a dodatkowo dochodzi do szybkiej utraty masy ciała konieczne jest postawienie trafnej diagnozy w celu poznania przyczyn zaburzenia łaknienia oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Brak apetytu może mieć bowiem poważne konsekwencje wpływające na zdrowie oraz samopoczucie.

Czym spowodowany może być brak łaknienia?

Jedną z najczęściej występujących przyczyn zaburzeń łaknienia u osób zdrowych jest nadmierny stres i obciążenie psychiczne. Są one związane z szybkim trybem życia, dużą ilością obowiązków zawodowych i domowych oraz brakiem czasu na wypoczynek. Osoby obciążone i zmęczone psychicznie mogą wykazywać mniejszą ochotę na jedzenie posiłków. Brak apetytu towarzyszy bardzo często także różnego rodzaju schorzeniom układu pokarmowego oraz upośledzeniem zmysłu smaku i węchu wywołanego np. chorobą gardła czy zatok. Objawy te powinny jednak ustąpić wraz z końcem choroby.

Przedłużający się brak łaknienia oraz szybka utrata masy ciała powinny nas zaniepokoić, ponieważ może to być takżę objaw zaburzeń psychicznych. Brak apetytu bardzo często towarzyszy bowiem depresji. W przypadku zaobserwowania innych niepokojących symptomów, takich jak złe samopoczucie, niechęć, apatia oraz przygnębienie należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który postawi trafną diagnozę.

Zaburzeniem, które przypomina nieco depresję jest dystymia. Cechą charakterystyczną tej choroby jest jednak zdecydowanie mniejsza intensywność towarzyszących jej objawów. Jednym z nich jest właśnie brak łaknienia, dlatego najlepszym sposobem na to, aby dowiedzieć się czy dotknęło nas to zaburzenie jest test na dystymię. Na jego podstawie doświadczony psycholog lub psychiatra jest w stanie ocenić stan pacjenta i postawić konkretną diagnozę.

Jakie konsekwencje może nieść ze sobą brak apetytu?

Zaburzenia łaknienia powodują, że dotknięci nim pacjenci zjadają zdecydowanie za małe posiłki lub też unikają ich. Skutkuje to niedoborem podstawowych witamin i mikroelementów, takich jak żelazo, wapń i magnez, które dostarczane są do organizmu wraz z jedzeniem. W efekcie tego dochodzi do ogólnego osłabienia oraz spadku masy ciała. Brak najważniejszych składników odżywczych prowadzić może do rozwoju takich schorzeń, jak osteoporoza, anemia lub stłuszczenie wątroby. U osób z zaburzeniami łaknienia dochodzi najczęściej także do znacznego osłabienia odporności, co tym samym zwiększa podatność na choroby.

Długotrwałe przyjmowanie zbyt małej ilości jedzenia jest szczególnie niebezpieczne, gdy towarzyszy poważnym chorobom, takim jak nowotwory. Niewłaściwe odżywianie znacząco osłabia organizm, a także może osłabiać efekty wdrożonego leczenia.

depresja

Jak poradzić sobie z zaburzeniami łaknienia?

Trwający przez dłuższy czas brak apetytu powinien nas zaniepokoić i zmotywować do odwiedzenia specjalisty. Lekarz na podstawie zleconych badań będzie w stanie określić, co dokładnie jest przyczyną tych zaburzeń. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie leczenie, które pozwoli wyleczyć chorobę i tym samym pozbyć się problemów z łaknieniem.

Dobrym sposobem jest także zmiana trybu życia oraz wprowadzenie odpowiedniej higieny posiłków. Warto jeść częściej, ale zdecydowanie mniejsze porcje. Zamiast 1 lub 2 obfitych posiłków należy spożywać 4-5 porcji o mniejszej objętości. Pozwoli to lepiej przyswoić zawarte w nich cenne składniki odżywcze i jednocześnie nie obciąży nadmiernie układu pokarmowego. W poprawie apetytu pomóc może również regularna aktywność fizyczna. Uprawianie sportów pobudza łaknienie, a także poprawia ogólne samopoczucie, co może pomóc w walce z zaburzeniami łaknienia. Warto zadbać także o to, aby posiłki były zawsze ładnie i estetycznie podane, gdyż to również może zachęcić do jedzenia.

W przypadku, gdy brak apetytu związany jest z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi konieczne jest odwiedzenie psychologa lub psychiatry, który zaleci odpowiednią terapię bądź wdroży leczenie farmakologiczne. Zdiagnozowanie i wdrożenie właściwego leczenia pozwoli pozbyć się zarówno choroby, jak i towarzyszącym jej nieprzyjemnym dolegliwościom, w tym również problemów z łaknieniem.