Co najlepiej zjeść przed snem, gdy chorujemy na cukrzycę?

cukrzyca

Cukrzyca to choroba, która dzieli się na dwa typy – autoimmunologiczny oraz metaboliczny. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od tego na jaką cukrzycę chorujemy, istotną kwestię w leczeniu i profilaktyce odgrywa dieta o niskiej zawartości cukrów. Dlatego też diabetolodzy przywiązują ogromną uwagę do tego, w jaki sposób żywią się ich pacjenci i czy pamiętają o tym, żeby przed snem również spożyć wartościowy posiłek bądź lekką przekąskę. 

Osoby chore na cukrzycę wiedzą, jak ważną rolę odgrywa odpowiednio skomponowany posiłek. Jednak osoby z objawami cukrzycy, powinni zgłosić się do diabetologa, który nie tylko zdiagnozuje chorobę, ale również wdroży odpowiednią terapię, mającą na celu zmniejszenie wszystkich negatywnych skutków schorzenia. Jednocześnie diabetolog wyjaśni wszystkie kwestie związane z dietą oraz pomoże w jej rozplanowaniu. 

Dieta i regularne posiłki u cukrzyków – jakie mają znaczenie? 

Dieta cukrzycowa, czyli specjalnie ułożony plan zbilansowanych posiłków dla osób z cukrzycą typu 1 lub 2, jest bezpośrednio związana ze stanem zdrowia pacjentów. Dlatego też osoby chore na cukrzycę muszą zachować dietę i spożywać jedynie te posiłki, które nie będą wywoływały i nich gwałtownego wzrostu poziomu glukozy. 

Celem diety u każdego cukrzyka jest utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy w surowicy krwi. Dlatego też dieta i regularne spożywanie posiłków zapobiega pojawieniu się nieprzyjemnych powikłań choroby – zwłaszcza takich jak stopa cukrzycowa czy retinopatia. 

cukrzyca

Dieta oprócz utrzymania poziomu glukozy w normie, ma również za zadanie zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego i trójglicerydów, a także zapobieganie wzrostowi ciśnienia tętniczego. Osoby chore na cukrzycę za pomocą diety mają również szansę na utrzymanie właściwej masy ciała, co ma ogromne znaczenie w leczeniu zachowawczym. 

Dlaczego osoby chore na cukrzycą powinny zjeść przed snem? 

Jednym z najważniejszych posiłków u osób chorób na cukrzycę jest kolacja. Diabetolodzy zalecają, aby cukrzycy bezwzględnie stosowali się do zaleceń i przed pójściem spać spożyli ostatni posiłek o niskim indeksie glikemicznym. Funkcję kolacji może pełnić także przekąska. 

Dlaczego kolacja jest tak ważna u osób chorych na cukrzycę? Omijanie ostatniego posiłku w ciągu dnia, może zakończyć się dla cukrzyka poranną hiperglikemią. 

Co zjeść na kolację, jeśli chorujemy na cukrzycę? 

Chorzy na cukrzycę najczęściej spożywają na kolację posiłki białkowo-tłuszczowe, gdyż nie posiadają one dużej ilości węglowodanów. Warto jednak przypatrzeć się temu z perspektywy układu metabolicznego. Kolacja zawierająca dużą ilość białka lub tłuszczu, podnosi glikemię kilka godzin po spożyciu. W efekcie tuż po przebudzeniu cukrzycy mają bardzo wysoki cukier. Hiperglikemii porannej można jednak uniknąć poprzez regularne spożywanie kolacji, skomponowanej według zaleceń diabetologa. 

Kolacja u diabetyka powinna zatem składać się z produktów niskotłuszczowych, ale jednocześnie bogatych w białko i węglowodany złożone. Dzięki temu cukier uwalnia się stopniowo w trakcie snu, a rano ryzyko pojawienia się hiperglikemii znacznie spada. 

Co zatem warto zjeść na kolację? Do utrzymania właściwego poziomu glukozy w surowicy krwi świetnie sprawdzi się pieczywo pełnoziarniste, gotowane na twardo jajka, wędlina z piersi kurczaka czy nawet twaróg chudy. W diecie cukrzycowej warto także uwzględnić warzywa zielone, płatki owsiane, jogurty naturalne oraz orzechy. 

Jak to jest jednak w przypadku owoców na kolację u cukrzyków? Z racji tego, że owoce mogą wywołać nagłe skoki glukozy we krwi, warto tę kwestię skonsultować z diabetologiem. Dieta u każdego diabetyka powinna być indywidualnie dopasowana do jego choroby. 

Sprawdzony diabetolog – wsparcie w leczeniu cukrzycy

Bez wątpienia osoby chore na cukrzycę typu 1 i 2 powinny znajdować się pod stałą opieką diabetologa z Jeleniej Góry. Specjalista nie tylko będzie sprawował kontrolę nad aktualnym stanem zdrowia pacjenta, ale również jest odpowiedzialny za przepisywanie odpowiednich leków, mających za zadanie stabilizowanie poziomu glukozy w surowicy krwi. 

Dodatkowo diabetolog wskaże jakie produkty nadają się do spożycia przez diabetyków, a jakich powinno się wystrzegać, aby uniknąć powikłań choroby. Diabetolog to także lekarz, który wspiera swoich pacjentów w walce z chorobą, a w razie wątpliwości i pytań – udziela niezbędnych informacji.