Dlaczego warto inwestować w rynek nieruchomości?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi szuka okazji, by dorobić sobie nieco pieniędzy. Wiadomo, że inflacja w Polsce nie sprzyja życiu na dobrym poziomie ze stałej wypłaty, dlatego tak często szuka się okazji do inwestycji. Czasem jest to ryzykowna gra, której wynikiem jest narobienie sobie długów. Wyjątkiem jest jednak rynek nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomości

W Polsce zakup domu czy mieszkania pod wynajem stał się najbardziej popularną formą inwestycji. Jej opłacalność wiąże się przede wszystkim z tym, że popyt na miejsca do zamieszkania nie maleje, ale dodatkowo warto wspomnieć, że na tym rynku inflacja jest najmniej zauważalna.

Większość ofert zachowuje stałe ceny i nie można tu mówić o ich wygórowanych stawkach.

Ponadto wiele mieszkań zostaje wynajmowanych nie tylko w celach mieszkaniowych, a raczej w formie organizacji przestrzeni na biuro czy magazyn. Nie ma to jednak żadnego odbicia w cenie. Wszystko zależy od dogadania się z najemcą.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania?

Pierwszym powodem jest wspomniany już popyt na miejsca zamieszkania. Od wielu lat zapotrzebowanie na mieszkania jest ogromne, a potencjalnych lokatorów nie ubywa. Dzięki temu bez problemu można znaleźć kogoś pod wynajem nawet bez wkładania większych środków w remont mieszkania, by zwiększyć jego wartość.

Drugą istotną kwestią jest pewne zabezpieczenie majątkowe. Zakup mieszkania pod wynajem to inwestycja, która w 99% się zwróci. Dzięki temu mimo problemów finansowych będziemy posiadali stały dochód w postaci czynszu, ale dodatkowo w najgorszym wypadku będziemy mogli to mieszkanie sprzedać i zyskać dodatkowe środki.  Warto dodać, że ochotników chcących zakupić mieszkanie jest równie wiele jak chcących je wynająć.

Trzecim powodem przemawiającym za opłacalnością inwestycji jest jej długofalowość. Co kilka lat można zauważyć zachwianie gospodarką kraju, co potwierdza aktualna sytuacja. Rynek nieruchomości jest jednak na tyle stabilny, że wszystkie korzyści dochodowe, jakie z niego płyną, w dalszym ciągu są opłacalne i pewnie będą takie przez wiele następnych lat.

O czym pamiętać wynajmując mieszkanie?

  1. Przede wszystkim jeszcze przed wystawieniem mieszkania pod wynajem warto określić potencjalnego lokatora, czy będzie to student, czy młoda para, czy rodzina z dziećmi i zwierzętami. Najbardziej opłaca się kierować mieszkania pod rodziny, ponieważ podpisanie z nimi umowy na pewno nie skończy się tak szybko jak choćby w przypadku studenta, który po ukończeniu nauki zrezygnuje z mieszkania.
  2. Następną ważną kwestią jest sporządzenie i przygotowanie wszystkich dokumentów dotyczących mieszkania (jego wymiarów, oferty najmu, umowy itp.) Jest to kwestia najbardziej uciążliwa dla wielu ludzi, dlatego czasem bardzo korzystną opcją jest zlecenie wynajmu mieszkania agencji nieruchomości.

Wielu pracowników biura, (agenci, prawnicy) znają się na rynku nieruchomości jak nikt inny, dlatego zlecenie im tej trudnej papierkowej roboty nie tylko nas od niej odciąży, ale nawet pozwoli wynająć komuś mieszkanie, osiągając znacznie większe korzyści dla nas, niż sami bylibyśmy w stanie to zrobić.

  1. Rynek nieruchomości stale się rozwija, dlatego również ofert jest od groma. Czasem ciężko jest się przez nie przebić i trafić do jak największej liczby odbiorców, ale nie oznacza to, że trzeba poprzestać na jednym źródle. Oprócz umieszczania oferty w Internecie można je również zamieszczać na słupach informacyjnych, czy w gazetach. Choć opcje te są przestarzałe, to czasem dużo bardziej skuteczne niż wpisy na portalach.
  2. Wynajmując mieszkanie, nie można zapominać również o dobrym poznaniu lokatorów. Zanim podpiszemy umowę, warto porozmawiać z nim na temat planów na przyszłość (remont, założenie rodziny, kupienie pupila), byśmy później nie żałowali podjętej decyzji i by inwestycja na pewno była opłacalna.
  3. W tej branży istotna jest konsekwencja. Jeśli przedstawimy najemcom nasze warunki, do których później nie będą się stosować, to nie możemy się bać wypowiedzieć im umowy najmu. Zastępca na mieszkanie na pewno prędzej czy później się znajdzie, a my nie narazimy się na ewentualne szkody i problemy.

Jak widać, inwestycja w nieruchomości jest w dzisiejszych czasach strzałem w dziesiątkę. Choć wiąże się ona z wieloma zasadami i papierologią, to niewątpliwie jest najbardziej opłacalna z wszystkich inwestycji. Zakup domu czy mieszkania pod wynajem pozwala zapewnić spore dochody na wiele długich lat, dzięki czemu zabezpieczenie finansowe niewątpliwie pozwoli cieszyć się spokojem nawet w fazach kryzysów.