Do czego może prowadzić podwyższone ciśnienie śródoczne?

okulista

Badanie okulistyczne niekoniecznie musi obejmować tylko i wyłącznie badanie ostrości wzroku, lecz może również dotyczyć pomiaru ciśnienia śródocznego. Zbyt wysoka wartość pomiaru może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji. Czym jest ciśnienie śródoczne, ile powinno wynosić oraz do czego mogą prowadzić odstępstwa od zakładanych norm, dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest ciśnienie śródoczne?

Terminem ciśnienia śródocznego określa się ciśnienie (nacisk), jaki wywierany jest na twardówkę i rogówkę przez płyn w gałce ocznej. Ciśnienie oczne odpowiada za właściwy kształt gałki ocznej oraz za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Trzeba jednak wiedzieć, iż wbrew obiegowej opinii, nie tylko nadciśnienie może stanowić zagrożenie dla naszych oczu. Leczenia wymaga również stan odwrotny, czyli zbyt niskie ciśnienie śródoczne. W obydwu przypadkach obejmuje ono stosowanie odpowiednich leków lub poddanie się określonym zabiegom.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe-normy

Ciśnienie wewnątrzgałkowe mierzone jest za pomocą specjalnej aparatury-tonometru. W zależności od rodzaju tonometru badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub bezkontaktowo poprzez skierowanie strumienia powietrza w kierunku gałki ocznej. Prawidłowy wynik pomiaru powinien zawierać się w przedziale od 10 do 21 mmHg. Jeżeli jest niższy od podanego zakresu, oznacza to, że mamy do czynienia z niedociśnieniem, jeśli natomiast przekracza wskazany zakres-z nadciśnieniem.

Dokonując pomiaru, należy pamiętać o tym, że podobnie jak ciśnienie tętnicze, również ciśnienie śródoczne wykazuje się dobową zmiennością. Najwyższe wartości ciśnienia można zaobserwować rano.

Nadciśnienie śródoczne-przyczyny i objawy

Nadciśnienie oczne związane jest z zaburzeniami pomiędzy produkcją cieczy wodnistej odpowiedzialnej za odżywianie i oczyszczanie rogówki i soczewki, a jej odpływem do zatoki żylnej. Przy zdiagnozowanym nadciśnieniu lekarz powinien dokonać również badania wielkości tzw. kąta przesączania, którego zwężenie lub zmniejszenie może doprowadzić do dużych komplikacji.

Jeżeli wyniki pomiaru przekraczają dopuszczalne normy, należy pogłębić diagnostykę, wykonać dodatkowe badania i wdrożyć leczenie. Najczęstszymi przyczynami nadciśnienia ocznego są choroby narządu wzroku, np. jaskra, stan zapalny oka, cukrzyca, krótkowzroczność, zażywanie niektórych leków. Objawami nadciśnienia są bóle głowy, bóle oka (oczu) lub bóle umiejscowione za okiem, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia objawiające się głównie zamazanym obrazem, mroczkami przed oczami. Co ciekawe, nadciśnienie śródoczne może przebiegać także bezobjawowo. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy jego wartości nie są zbyt mocno przekroczone.

Niedociśnienie śródoczne-przyczyny i objawy

Pomimo że to zazwyczaj nadciśnienie budzi największe obawy, to również niedociśnienie gałkowe (hipotonia) powinna wzbudzić naszą czujność, gdyż może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jako powody hipotonii przeważnie wskazuje się stan zapalny naczyniówki, urazy oka oraz bardzo groźny w skutkach zanik gałki ocznej. W przypadku wystąpienia niedociśnienia śródocznego obserwuje się głównie takie objawy jak widzenie zamglonego obrazu oraz ból oka.

Zakrzep w oku-czy jest groźny?

Zakrzep w oku może stanowić jedno z groźniejszych następstw nadciśnienia śródocznego. Stan ten pojawia się wskutek pojawienia się zakrzepu i zablokowania żyły odpowiedzialnej za odpływ krwi z siatkówki. Zakrzep w oku pojawia się nagle i bez żadnych dolegliwości bólowych. Objawia się zaburzeniami i pogorszeniem widzenia, a nawet może prowadzić do utraty wzroku. Zwiększone ryzyko wystąpienia tego schorzenia występuje u osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, nadciśnieniem śródocznym, miażdżycą naczyń i z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Leczenie polega na podawaniu leków, a jeżeli ten sposób okaże się nieskuteczny, to na przeprowadzeniu laserowego zabiegu siatkówki.

okulista

Jakie mogą być skutki nadciśnienia śródocznego?

Najpoważniejszym objawem nadciśnienia śródocznego jest jaskra prowadząca do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz do nieodwracalnej utraty wzroku. Z tego też względu każda osoba po 40 roku życia powinna minimum raz w roku przeprowadzać rutynowe badania kontroli ciśnienia śródgałkowego, ponieważ dzięki nim jest możliwe wykrycie choroby na jej wczesnym stadium. Z uwagi na to, iż początkowe zaburzenia widzenia pojawiają się zazwyczaj na obrzeżach i są jeszcze wtedy praktycznie niedostrzegalne, tylko przy pomocy badań kontrolnych można zdiagnozować chorobę i zahamować jej rozwój.  Pamiętaj, tylko wczesne wykrycie jaskry może uratować Twój wzrok!