Efektywne nauczanie zdalne. Jak zmaksymalizować efekty nauczania zdalnego?

edukacja zdalna

Pozyskiwanie wiedzy nigdy nie było prostsze niż dziś. Trenerzy i edukatorzy oferują użytkownikom Internetu coraz więcej możliwości. Co interesujące, zdalne nauczanie przez lockdown spowodowany pandemią dosięgnął również uczniów w szkołach publicznych i prywatnych na całym świecie.

Znalezienie odpowiednich narzędzi szkoleniowych, które mogą zostać wykorzystane w nauczaniu zdalnym wcale nie jest takie proste. Wbrew pozorom nie wystarczy przygotować się jedynie do prowadzenia zajęć online – potrzebnych jest do tego szereg rozwiązań, które wspomogą uczniów w zapamiętaniu najważniejszych informacji i dodatkowo pomogą w zrozumieniu trudniejszych zagadnień. Zarówno nauczyciele, jak i edukatorzy osób dorosłych muszą nauczyć się efektywnego nauczania zdalnego. Jak w takim razie zmaksymalizować czas poświęcony na zdalną naukę?

Efektywne nauczanie zdalne – jak to osiągnąć?

Zdalna nauka, która do niedawna wykorzystywana była tylko w świecie biznesowym, staje się codziennością. Współcześnie edukatorzy osób dorosłych, którzy do tej pory działali w większości stacjonarnie, nagle musieli przenieść się do sieci. Podobny los spotkał nauczycieli i uczniów szkół. Zorganizowanie zdalnego nauczania wcale nie jest takie proste i wbrew pozorom nie wystarczy połączyć się jedynie z uczestnikami przez program do komunikacji. Obszar e-learningu, który nie był na tyle popularny, stał się jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu można przekazać wiedzę dalej. Trudno jednak zorganizować lekcję tak, aby przyniosły one efekty, a przekazywana wiedza – została przyswojona.

Maksymalizacja procesu nauczania w domu może przybierać różne formy. Opiera się ona przede wszystkim na odpowiednim wyborze narzędzi szkoleniowych, programów technologicznych przeznaczonych do komunikacji, a także kreatywności i zaangażowania nauczyciela-edukatora.

Narzędzia szkoleniowe wykorzystywane w zdalnym nauczaniu

Jakie narzędzia szkoleniowe będą przydatne podczas zdalnego nauczania? Do najważniejszych z pewnością należy wybór odpowiedniej platformy do e-learningu. Jeśli prowadzimy jedynie zajęcia skierowane do osób dorosłych – wybór jest niezwykle szeroki. W przypadku zdalnego nauczania młodzieży szkolnej do wyboru pozostają jedynie odpowiednie zabezpieczone komunikatory, które pozwalają na komunikację z uczniami oraz dyskusję. Istotne jest, aby kanał doskonale służył do komunikacji zarówno z uczniami, jak i ich rodzicami.

Nowoczesne technologie wspierają nauczycieli, pozwalając im zapanować nad całą klasą oraz przeprowadzać testy wiedzy. Obecnie można znaleźć wiele darmowych programów finansowanych z Funduszy Europejskich, które ułatwiają zdalne nauczanie. Zarówno edukatorzy jak i uczniowie mają bezpłatny dostęp do platform pozwalających na odczytywanie prezentacji oraz dokumentów tekstowych.

Narzędziem wykorzystywanym w zdalnym nauczaniu będą także wszelkiego rodzaju komunikatory. Z ich pomocą można wyświetlać prezentacje oraz lekcje w formie video lub udostępnić wersję ilustrowaną.

nauka zdalna

Jak przekazać wiedzę w nauczaniu zdalnym?

Jak efektywnie przekazać wiedzę podczas zdalnego nauczania? Przede wszystkim konieczne jest dokładne przygotowanie się do czekających na edukatora zadań. Nauczyciel powinien opierać się nie tylko na swojej wiedzy, ale również opracować ją w jak najbardziej przystępny sposób uczniom. Można to zrobić za pomocą wcześniej przygotowanego planu ramowego lekcji, aby dla pewności przekazać wszystkie istotne informacje. Zajęcia, podobnie jak w stacjonarnych placówkach, powinny być przygotowane tematycznie, aby pozyskiwana wiedza została przyswojona zarówno przez dorosłych, jak i młodszych uczniów.

Aby jak najlepiej wykorzystać czas poświęcony na zdalną naukę, warto angażować wszystkich uczestników e-learningu do brania udziału w zajęciach. Można to robić za pomocą testów sprawdzających lub zadań o wesołym charakterze.

Inną, istotną w zdalnym nauczaniu kwestią jest wizualna strona materiałów dla uczniów. Odpowiednia czytelność, czyli dostosowanie tekstu do poziomu edukacyjnego jest niezwykle kluczowe. Podobnie jak dopasowanie wielkości tekstu oraz czytelności czcionki do wieku odbiorców. Istotną rolę w nauczaniu zdalnym odgrywa dyskusja oraz odpowiedź zwrotna, na podstawie której zarówno dorośli biorący udział w e-learningu, jak i uczniowie szkolni, będą wiedzieli czy ich nauka przynosi efekty. Sprzężenie zwrotne powinno być przemyślane i zawierać tylko te informacje, które pomogą w dalszym pozyskiwaniu wiedzy.

Zdalne nauczanie, na które przeszły szkoły podstawowe oraz średnie, a także edukatorzy osób dorosłych, w dalszym ciągu może być efektywne. Wykorzystując odpowiednie narzędzia, a także wykazując odpowiednie zaangażowanie, można bez problemu przekazać istotną wiedzę wszystkim słuchaczom.