Formalności do załatwienia przed rozpoczęciem budowy domu

Swój własny dom, to marzenie wielu osób. Niestety, jego budowa wiąże się nie tylko z ogromnymi wydatkami, ale także załatwieniem wielu formalności. Sprawdź czego musisz dopilnować, zanim będziesz mógł ruszyć z pierwszymi pracami budowlanymi…

Etap pierwszy – kupno działki i wybranie projektu domu

Pierwszy etap, to oczywiście kupno odpowiedniej działki. Nasz wybór musi być w tej kwestii dobrze przemyślany. O pewnych ograniczeniach i możliwościach w tym zakresie mówi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w skrócie MPZP i decyzja o warunkach zabudowy, a więc WZ. Pierwszy dokument podpowiada na przykład czy planowana budowa mieści się w warunkach środowiskowych i czy istnieją jakiekolwiek zakazy w tym temacie.

Kolejny krok, to rzecz jasna wybór projektu naszego wymarzonego domu. Gotowe projekty, to pewna wygoda. Jednak, by zbudować dom zgodny ze wszystkimi naszymi potrzebami i oczekiwaniami, o wiele lepiej postawić na projekt indywidualny. Takowy zlecić musimy architektowi, który posiada odpowiednie uprawnienia. Tu zaletą jest całkowita dowolność wyboru wszelkich szczegółów i elementów. Możemy zdecydować się na przykład na dom bardzo nowoczesny i inteligentny w pewnych rozwiązaniach, albo klasyczny. Zgłaszając swoje pomysły do wybranej firmy, najlepiej zdecydować się na taką, która świadczy usługi kompleksowe. Biuro Realizacji Przedsięwzięć Budowlanych z Wrocławia swoim klientom proponuje usługi wyspecjalizowanego projektanta, ale także kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego. A więc osób, które niezbędne są podczas budowy domu. Co więcej, ta sama firma zajmuje się także technicznym odbiorem gotowego budynku. Zgłaszając się do jednej firmy mamy więc możliwość skorzystania z pomocy wielu specjalistów. A to duże ułatwienie!

Etap drugi – pozwolenia i dodatkowe dokumenty, a także pozwolenie i zgłoszenie

Bywa, że nasze plany budowy domu wymagają dodatkowych dokumentów. Tak jest wtedy, gdy inwestycja wpływa na przykład na gospodarkę wodną na konkretnym terenie. Podobnie jest wówczas, kiedy na działce rosną drzewa. Kiedy wiemy, że nasze plany budowlane wymagają dodatkowych opinii i dokumentów, takie sprawy lepiej załatwić dużo wcześniej. Już przed wydaniem pozwolenia na budowę

Kolejnym dylematem jest pytanie: pozwolenie na budowę czy zgłoszenie? Tu przytoczyć należy nowelizację ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawa budowlanego z dnia 28 czerwca 2015 roku, która jasno wskazuje, że budynki  wolnostojące i jednorodzinne, których obszar mieści się na wyznaczonej działce wymagają jedynie zgłoszenia. Gdy mamy już mapy geodezyjne i inne potrzebne dokumenty, takie zgłoszenie składamy do odpowiedniego dla nas starostwa. Załączniki, które powinno posiadać nasze zgłoszenie, to między innymi: cztery egzemplarze wykonanego już projektu budowlanego, ewentualne opinie i pozwolenia oraz dokument potwierdzający posiadanie prawa do dysponowania daną nieruchomością, itd.

Od tego momentu właściwy organ ma 21 dni na to, by wnieść sprzeciw. Jeśli tego nie zrobi, mamy prawo do przystąpienia do prac. Kiedy jednak znajdzie pewne nieścisłości, naszym obowiązkiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

kierownik budowy

Kierownik budowy zatroszczy się o dopilnowanie harmonogramu robót budowlanych.

Etap trzeci – rozpoczęcie budowy

Jeśli sprostamy wszystkim wyżej wymienionym wymogom, na naszą działkę może już przyjechać geodeta. Wyznacza on wówczas teren domu, wbijając w ziemię kolejne kołki. W tym momencie uznać można, że rozpoczyna się budowa domu.

Jak widać, zanim do takowej dojdzie trzeba jednak dopilnować wielu formalności. Zaniedbanie którejkolwiek z nich obciążone jest dość wysokimi karami. Dlatego lepiej nie lekceważyć prawa i nie robić niczego na własną rękę.