Funkcje odzieży pracowniczej

Bardzo wiele zawodowych grup ze względu na swoją specyfikację pracy wykonywanej zmuszony jest do noszenia odzieży specjalnej. Pracownicza odzież może zostać podzielona na dwie podstawowe grupy. Pierwsza grupa to robocza odzież, która zabezpiecza lub też bardzo często zastępuje własny ubiór pracownika oraz także wyróżniamy ochronną odzież, która chroni pracownika przez zagrożeniami rozmaitymi, a nawet także przed utratą życia czy też utratą zdrowia. Określenie robocza odzież dotyczy bardzo szerokiego wachlarza ubrań. Są to w zasadzie przede wszystkim całe komplety odzieży, które składają się z bluzy jak i spodni typu ogrodniczki, kurtki, płaszcze, kombinezony, fartuchy ochronne czy też rękawice oraz czapki. Ubrania te dostępne są zarówno w wersji nieocieplanej jak i także w wersji ocieplanej. Główne zadanie, jakie ubrania robocze spełniają to zastępowanie ubrania pracownika lub także jego zabezpieczania przed zabrudzeniem czy też zniszczeniem. Tego właśnie typu odzież robocza w zasadzie chroni jedynie przez nieszkodliwymi czynnikami dla zdrowia.

Odzież BHP a bezpieczeństwo

Również jest stosowana w zakładach, gdzie bezwzględnie jest obowiązkowa czystość. Takim świetnym przykładem jest produkcja żywności. Specjalnym typem roboczej odzieży jest tak zwana reklamowa czy też branżowa odzież. Jest ona bardzo charakterystyczna dla grup poszczególnych pracowników. Przykładem są stosowane takie stroje w hotelarstwie, gastronomii lub też na stacji benzynowej. Tego rodzaj odzież pełni bardzo reprezentacyjną funkcję. Zaświadcza to o przynależności danego pracownika do konkretnej firmie. Na ogół jest ona wyposażona w nazwę jak i także w logo firmy. Dzięki branżowej odzieży można w łatwy sposób daną firmę zidentyfikować z pracownikiem. Odgrywa ona bardzo dużą rolę w wizerunku danego przedsiębiorstwa oczywiście ją kształtuje. Rodzajem specjalnej roboczej odzieży jest również tak zwana odzież użytkowania krótkiego czyli tak zwana jednorazowa odzież. Podstawową funkcją odzieży ochronnej także i fartuchów ochronnych stanowi całkowite wyeliminowanie lub też zmniejszenie podstawowego ryzyka, które wiąże się z wykonywaniem zawodów określonych.

fartuch

Ochrona w miejscu pracy

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują w naszym kraju obowiązek zapewnienia swojemu pracownikowi ochronnej odzieży. Jest to oczywiście nałożone na pracodawcę. Specjalistyczna odzież może także chronić przed różnego rodzaju zagrożeniami. Wynikają one oczywiście ściśle z pewnego rodzaju wykonywanego zawodu. W budownictwie jak i także w przemyśle pracownicy na pewno są szczególnie narażenia na różnego rodzaju fizyczne zagrożenia takie jak uderzenia, upadki, oparzenia, rozcięcia, eksplozje czy też wybuchy. W odpowiedni sposób dobrana odzież pozwala nam na zabezpieczenie pracownika przed ich skutkami. W zakładach, które produkują odczynniki oraz środki chemiczne pojawiają się oczywiście zagrożenia iście chemicznej natury. Pracownicy chemicznej branży są głównie narażeni na bardzo szkodliwe działanie włókien, pyłów, pary, dymu jak i gazów. Ochronna odzież zabezpiecza oczywiście przez kontaktem z nimi. Jak widzimy fartuchy ochronne mają naprawdę duże znaczenia i są ogromnie ważne.

Firma Gabi proponuje właśnie taką odzież.