Funkcjonalne osiedle mieszkaniowe – jak je zaprojektować?

osiedle

Rynek nieruchomości już od wielu lat przechodzi swój rozkwit, a kolejne osiedla mieszkaniowe pojawiają się zarówno w małych, jak i dużych aglomeracjach miejskich. Nic w tym dziwnego, gdyż każdy marzy o własnym mieszkaniu, które będzie usytuowane w dobrej dzielnicy, w otoczeniu przyrody i z dostępem do szeregu udogodnień. Stąd pojawia się pytanie – jak takie osiedle mieszkalne powinno wyglądać? Na jakie kwestie powinien zwrócić deweloper, a które z nich cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących?

Obecnie w wielu miastach można znaleźć różnorodne osiedla mieszkaniowe, gdzie każde posiada cechę je wyróżniające. Mogą to być zarówno osiedla przypominające sypialnie – oddalone od centrum. Oprócz tego zainteresowaniem cieszą się samowystarczalne osiedla zamknięte, z dostępem do własnej bazy gastronomicznej, usługowo-handlowej czy nawet przedszkola. Dobrze też, jeśli osiedla jest wystarczająco przyjemne pod kątem wizualnym i posiada wszystkie niezbędne oznakowania sprawiające, że mieszkańcy czują się bezpiecznie.

Jak jednak osiedle mieszkalne powinno wyglądać, aby spełnić oczekiwania przyszłych mieszkańców, a także spełnić wszystkie założenia dewelopera?

Jak powinno wyglądać funkcjonalne osiedle mieszkaniowe?

Funkcjonalne osiedle mieszkaniowe to z reguły takie, gdzie każdy z mieszkańców może mieszkać w ciszy, spokoju, a jednocześnie nie musi specjalnie wyjeżdżać do centrum miasta w celu załatwienia prostych sprawunków. Dlatego też deweloperzy tworząc plany swoich projektów stawiają na takie rozwiązania, które pozwolą mieszkańcom cieszyć się dostępnością do wszelkiego rodzaju usług.

W praktyce oznacza to, że idealnie zaprojektowane osiedle mieszkaniowe składa się z trzech przenikających się stref: publicznej, półpublicznej oraz prywatnej. Oznacza to doskonale zaprojektowane drogi i chodniki, dodatkowe przejścia dla pieszych, a nawet ścieżki rowerowe czy przestrzeń dla dzieci do zabawy.

Dobrze jeśli zamknięte osiedle posiada również punkty usługowo-handlowe czy placówki edukacyjne dla najmłodszych. Przestrzeń prywatna oznacza natomiast takie projekty domów i mieszkań, które zapewniają mieszkańcom intymność.

Na jakie aspekty osiedla zwracają uwagę mieszkańcy?

Pomimo zwiększającego się tempa życia, każdy z nas lubi wrócić do domu, aby w spokoju odpocząć po dniu w pracy i spędzić czas na wykonywaniu ulubionych czynności. Nic zatem dziwnego, że kupując mieszkanie czy dom, wielu lokatorów szuka ofert kupna na osiedlach, gdzie przestrzeń prywatna jest wyraźnie oddzielona od tej publicznej. Dzięki temu w dowolnym momencie mogą spędzić czas w swoich czterech ścianach.

Mieszkańcy osiedli zwracają również uwagę na relacje między sąsiadami. Ponownie wracamy do czasów, gdzie sąsiedzi się znają, spędzają wspólnie czas czy służą sobie pomocą w trudnych sytuacjach. Dlatego też wielu kupujących zwraca uwagę na to, czy na osiedlach powstają miejsca, gdzie społeczność sąsiedzka może takie relacje budować i pielęgnować.

Potencjalni mieszkańcy często zwracają uwagę na osiedla, gdzie funkcjonują niezależne punkty usługowo-handlowe czy obiekty gastronomiczne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osiedli oddalonych od centrum miasta.

Co może zrobić deweloper w celu stworzenia funkcjonalnego osiedla mieszkaniowego?

Deweloper projektując osiedle mieszkaniowe, oprócz zachowania trzech najważniejszych przestrzeni, stawia także na aspekty wizualne całego projektu. Tereny zielone, nasadzenia roślinności czy dbałość o odpowiednie rozmieszczenie chodników lub parkingów to coś, na co wiele osób zwraca uwagę.

Przy tworzeniu funkcjonalnego osiedla mieszkaniowego doskonale sprawdza się zlecenie wykonania wizualizacji budynku. Dzięki temu możliwe będzie kontrolowanie wszystkich pomysłów i wprowadzenie ewentualnych modyfikacji.

osiedle

Wizualizacja budynku – zalety takiego rozwiązania

Tworzenie wizualizacji budynku jeszcze przed jego wybudowaniem, pozwala na przedstawienie projektu w całej jego okazałości. Realistyczna wizualizacja nie tylko zaprezentuje sam obiekt jeszcze przed jego pojawieniem się, ale również będzie stanowiła doskonałe narzędzie marketingowe.

Stworzona przez zespół specjalizujący się w tworzeniu projektów 3D wizualizacja budynku we Wrocławiu sprawi, że oferta trafi do większego grona potencjalnie zainteresowanych klientów. W wizualizacji można uwzględnić zarówno rozmieszczenie i wygląd obiektów mieszkalnych, przestrzeni zielonych i stref publicznych oraz półpublicznych z drogami. Już na etapie wizualizacji całego osiedla mieszkaniowego można wprowadzić ewentualne poprawki tak, aby osiedle było jak najbardziej funkcjonalne dla przyszłych mieszkańców.