Futerały na wiolonczelę i skrzypce

Każdy instrument smyczkowy, niezależnie od jego wielkości i rodzaju, musi być odpowiednio zabezpieczony. Tyczy się to nie tylko transportu instrumentu, ale i przechowywania go w domu. Najbezpieczniej jest przewozić skrzypce oraz wiolonczelę w aucie, gdzie dodatkowo instrument jest zapakowany we właściwy, wysokiej jakości futerał. Jednak nie zawsze mamy tę możliwość, by przewozić skrzypce – często musimy je nosić. W takich przypadkach, warto jest zadbać o odpowiedni futerał. Skrzypce i wiolonczela, są bowiem bardzo podatne na mróz czy promienie słoneczne. Aby ochronić nasz instrumenty przy noszeniu ich, należy zapewnić im odpowiedni futerał.

Wybór futerału na skrzypce lub wiolonczelę, to osobna sprawa.

dwa-futeraly-na-wiolonczele

Rola, znaczenie oraz przeznaczenie futerałów

Rola, jaką pełnią futerały, to przede wszystkim ochrona. Zarówno skrzypce, jak i wiolonczela oraz inne instrumenty smyczkowe, są bardzo delikatne. Cienkie, lakierowane drewno, struny oraz gryf, to elementy, o które należy szczególnie dbać. Trzeba więc posiadać futerał o twardej obudowie, który ochroni nasze skrzypce nie tylko przed szkodzącymi temperaturami, ale także przed uderzeniami. Uszkodzenia, jakie mogą powstać, to stłuczenia, zarysowania lub zerwanie strun i zniszczenie instrumentu. Skrzypce i wiolonczela należą do drogich instrumentów, przez co tym bardziej należy o nie dbać.

Futerały na instrumenty smyczkowe istnieją od bardzo dawna. Ich znaczenie odnosi się jednak nie tylko do zapewnienia bezpieczeństwa. Umieszczenie dużej wiolonczeli w futerale zapewnia nam między innymi komfort. Grając, potrzebujemy również smyczka oraz nut, które można umieścić w futerale. Ponadto, przemieszczanie się ze skrzypcami, niezależnie od pory roku czy środka transportu, jest wygodniejsze, gdy instrument jest zapakowany do futerału razem z dodatkowymi elementami. Futerał lub specjalny pokrowiec można nosić w jednej dłoni, na ramieniu lub na plecach. O ile w przypadku skrzypiec każdy rodzaj skrzypiec jest wygodny, to należy pamiętać, że wiolonczelę najwygodniej nosi się na plecach, ze względu na jej ciężar i wielkość.

Oprócz komfortu, każdy muzyk może liczyć na styl. Futerały są bardzo rozmaite – mogą być one wykonane z różnorodnych tworzyw i mieć wiele kształtów. Poza tym, kolory, wzory i motywy, jakie znajdują się na futerałach i pokrowcach, mogą zostać dopasowane do naszego stylu. Niektórzy muzycy są tak zżyci ze swoimi skrzypcami lub wiolonczelą, że ich futerały są pokryte rozmaitymi naklejkami lub malowidłami.

futeral-na-skrzypce

Wybór futerału na instrumenty smyczkowe

Jak dobrać odpowiedni futerał dla swojego instrumentu? Otóż, obecnie mamy ogromny wybór wśród wielu marek i producentów. Oferta jest szeroka, dzięki czemu każdy z nas może dopasować rozmiar futerału do swoich skrzypiec i wiolonczeli. Dodatkowo, wybór powinien się również skupiać na sposobie, w jaki można nosić dany futerał. Na plecach, w dłoni lub przez ramię – jest to zależne od naszej wygody i możliwości.

Najbardziej należy skupić się na materiale, z jakiego wykonany jest futerał. Musi on być na tyle trwały, by jak najlepiej chronił skrzypce przed uderzeniami lub innego rodzaju uszkodzeniami. Wybierając pokrowiec, warto zwrócić uwagę na drewno, trwałe tworzywo sztuczne lub Eco skórkę. Wytrzymały futerał pomoże nam utrzymać nasz instrument w jak najlepszym stanie. Warto więc zapewnić naszym instrumentom właściwy pokrowiec, który posłuży nie tylko do przewożenia, ale i przetrzymywania w domu.