Garaże blaszane – czy wymagają pozwolenia na budowę?

podwójny garaż blaszany

Wiele osób nie posiada garażu, który bezpośrednio połączony jest z domem – takie rozwiązanie jest niezwykle kosztowne i nie każdy może sobie na to pozwolić.

Podobna sytuacja ma miejsce z budową wolnostojącego garażu murowanego – realizacja takiego projektu wymaga dużego nakładu finansowego i wiele osób jest zmuszonych do rezygnacji z takiej inwestycji. Garaż to jednak miejsce, bez którego wiele osób nie może się obejść.

Wszystko dlatego, że może on pełnić wiele funkcji, przez co jest niezwykle wszechstronny i praktyczny w codziennym użytkowaniu. W garażu trzyma się samochód, ale jest to także doskonałe miejsce na opony, rowery i inne akcesoria, które nie nadają się do przechowywania w domu.

Garaż blaszany – funkcjonalny, praktyczny i tani w budowie 

Doskonałym rozwiązaniem, jeśli nie możemy sobie pozwolić na kosztowną budowę garażu murowanego, jest postawienie takiego samego obiektu, lecz w wersji blaszanej. Garaż blaszany jest niezmiernie funkcjonalny i niezwykle tani w realizacji.

Takie rozwiązanie wspaniale zastępują tradycyjny garaż murowany – chroni samochód przed czynnikami atmosferycznymi oraz doskonale nadaje się jako miejsce do przechowywania wielkogabarytowych przedmiotów, które ciężko jest trzymać wewnątrz mieszkania.

Wiele osób coraz częściej decyduje się na budowę garażu blaszanego i nic w tym dziwnego – jest to jedne z najbardziej korzystnych cenowo rozwiązań, dzięki czemu zyskało wielu zwolenników.

Garaże blaszane – czy wymagają pozwolenia na budowę?

Często padają pytania, czy na budowę garażu blaszanego potrzebne jest pozwolenie i do jakiego organu powinno się zgłaszać taką inwestycję? Odpowiedź na drugie pytanie jest prosta – takimi sprawami zajmuje się Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe.

Pierwsze pytanie już nie jest takie łatwe i oczywiste, gdyż pozwolenie na budowę garażu blaszanego jest zazwyczaj wymagane, ale w niektórych okolicznościach nie jest ono jednak konieczne.

Tymczasowe postawienie garażu jest możliwe bez urzędowego pozwolenia na jego budowę. Okres ten wynosi maksymalnie 180 dni, co bez wątpienia dla wielu osób nie jest długim czasem. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie są do końca zdecydowani, gdzie garaż ma się znajdować i jakie miejsce na posesji będzie dla niego odpowiednie.

metalowy garaż

Należy pamiętać, że mimo wszystko trzeba zgłosić do urzędu zgłoszenie i wówczas garaż traktowany jest jako obiekt budowlany. Po upływie tego okresu konieczne jest złożenie wniosku do urzędu z prośbą o wydanie pozwolenia na to, aby garaż znajdował się na posesji – w przeciwnym razie obiekt ten będzie trzeba rozebrać.

Istnieją jednak sytuacje, w których nie jest wymagane pozwolenie na budowę garażu blaszanego. Ma to miejsce wówczas, gdy jego powierzchnia nie przekracza 35m2. Ważne jest, aby liczba podobnych obiektów na posesji ograniczała się tylko do dwóch.

Brak pozwolenia na budowę jest też mocno uzależniony od planu zagospodarowania przestrzennego i w niektórych przypadkach będzie ono niestety niezbędne. Należy również pamiętać, że zawsze konieczne jest napisanie wniosku do urzędu w celu zgłoszenia zamiaru budowy garażu.

Jakie garaże blaszane są popularne?

Bez wątpienia najlepszy jest garaż ocynkowany, który charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością. Takie rozwiązanie jest wzmocnione blachą panelową trapezowaną T-7, która jest przynitowana do szkieletu garażu. Konstrukcja garażów blaszanych jest standardowo wykonana z kątowników i ceowników.

Ważne, aby jego dach był wyposażony w dodatkowe belki z profili zamkniętych, które mają na celu go wzmocnić. Dobrej klasy garaż blaszany powinien być zabezpieczony farbą przemysłową. Niektórzy sprzedawcy oferują również dodatkowe wykonanie poszycia obiektu z blach akrylowych w wielu różnych kolorach. Istotne jednak, aby wybrać firmę, która realizuje zlecenia na najwyższym poziomie.

Bardzo istotna jest bogata oferta, która powinna być skierowana nawet do najbardziej wymagających klientów. Wyznacznikiem rzetelności danej firmy może być szeroki wybór profili zamkniętych lub używanie palety RAL do produkcji blach akrylowych. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, czyli osób doświadczonych w budowie garaży blaszanych.