Gdzie wykorzystuje się lokalizator GPS?
Transport to branża, która stale się rozwija, podobnie jak zwiększają się wymagania i oczekiwania w stosunku do niej. Z tego względu, aby sprawnie i skutecznie zarządzać firmą transportową, przedsiębiorcy korzystają z różnego rodzaju rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach, które znacząco ułatwiają wiele czynności i pozwalają wprowadzić automatyzację w wielu istotnych elementach działalności.
Jednym z takich rozwiązań jest z pewnością monitoring GPS, który za pośrednictwem specjalnego urządzenia tzw. lokalizatora GPS, ułatwia zarządzanie flotą pojazdów. Czym jednak jest lokalizator GPS? W jaki sposób działa? Gdzie i w jakim celu najczęściej się go stosuje i dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?
Czym jest lokalizator GPS?
Lokalizatory GPS to nieduże urządzenia, które posiadają wbudowany moduł GPS. Dzięki temu mogą one wysyłać sygnał, który trafia do satelitów GPS znajdujących się na orbicie okołoziemskiej, a następnie do urządzenia, które odbiera ten sygnał. Dzięki temu możliwe jest zdalne śledzenie pozycji lokalizatora GPS, co może być bardzo przydatne w wielu sytuacjach. W zależności od klasy urządzenia, mocy sygnału, jaki emituje i innych ważnych kwestii dokładność pomiarów może się różnić, ale w przypadku wysokiej jakości urządzeń dokładność może być naprawdę bardzo wysoka. Z tego względu lokalizatory GPS użytkowane są w tak wielu różnych branżach.
Jak działa lokalizator GPS?
Lokalizatory GPS do działania wykorzystują technologię satelitarną. Dzięki temu mogą one wysyłać informacje o swoim położeniu, co może być interpretowane na wiele różnych sposobów. Informacja ta pozwala poznać dokładną lokalizację urządzenia, pokonaną przez nie trasę, prędkość przemieszczania się, wysokość nad poziomem morza i inne tego typu parametry. Dzięki temu lokalizatory GPS to bardzo uniwersalne urządzenia, które dają naprawdę wiele możliwości, przez co są tak powszechnie stosowanie w bardzo wielu dziedzinach.
Gdzie stosuje się lokalizatory GPS?
Lokalizatory GPS z racji tego, że umożliwiają śledzenie aktualnej i bardzo dokładnej pozycji na mapie oraz informacji na temat przejechanej trasy, prędkości i wielu innych ważnych parametrów, bardzo często stosowane są w firmach transportowych i spedycyjnych zajmujących się np. przewozem towarów, transportem publicznym, dostarczaniem przesyłek kurierski itd. Urządzenia te są głównym elementem monitoringu GPS, który obecnie jest powszechnie stosowany w branży transportowej. W tym zastosowaniu lokalizatory GPS wyposażone są bardzo często w dodatkowe funkcje, które pozwalają im również na przesyłanie informacji, odnośnie m.in. obrotów silnika, raportów o błędach, otwarcia drzwi samochodu, napięcia akumulatora i wielu innych tego typu kwestii. Warto pamiętać, że system ten nie jest niezawodny, dlatego też lokalizatory GPS bardzo często wyposaża się w dodatkową pamięć wewnętrzną lub możliwość zamontowania karty pamięci, co pozwala przechowywać na niej wszelkie zgromadzone dane w przypadku, gdy lokalizator GPS utraci połączenie z urządzeniem odbiorczym.
Dlaczego warto korzystać z lokalizatorów GPS?
Firmy transportowe, a w szczelności te największe posiadają naprawdę pokaźnych rozmiarów flotę pojazdów. Z tego względu, aby w sposób optymalny nią zarządzać, niezbędne jest zainwestowanie w lokalizatory GPS, które pozwolą na śledzenie poszczególnych pojazdów i zbieranie najważniejszych parametrów podczas jazdy. Tak zebrane dane mogą być następnie analizowane, a uzyskane wnioski pozwolą ulepszyć działanie firmy w tej kwestii. Monitoring GPS znacząco ułatwia zapanowanie nad wszystkimi pojazdami, a także pozwala poprzez analizowanie tras przejazdów dobrać te najbardziej opłacalne pod względem czasu jazdy i zużycia paliwa. Dzięki temu skutecznie można redukować koszty działalności, tym samym zwiększając zyski firmy.
Oprócz tego monitorowanie pojazdów GPS znacząco podnosi także poziom bezpieczeństwa, ponieważ zabezpiecza pojazdy np. przed kradzieżą czy zniszczeniem. Dodatkowo system ten może również pełnić funkcję kontrolą, w celu monitorowania tego, co robi pracownik podczas użytkowania danego pojazdu. Dzięki temu można sprawdzić, czy wykorzystuje on samochód służbowy w celach prywatnych, czy jedzie ustaloną trasą, czy przestrzega przepisów drogowych, czy stosuje się do wymogów określający czas pracy kierowców oraz przewidziane przerwy w tracie jazdy i wiele innych ważnych kwestii.