Jak rozliczyć czas pracy kierowcy w delegacji?

Praca kierowcy zawodowego w większości opiera się na prowadzeniu samochodu, a więc jest ona realizowana poza siedzibą danej firmy, która zatrudnia kierowcę. W przypadku innych zawodów taki wyjazd praktycznie zawsze traktowany jest jak praca w delegacji. Jednak gdy chodzi o branżę transportowa, sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ stosując tę zasadę, każdorazowe prowadzenie samochodu przez kierowcę byłoby uznawane za podróż służbową, a tak nie jest.

Z tego względu w przypadku kierowców zawodowych stosuje się inne zasady dotyczące pracy w delegacji, które są bardziej dopasowane do tego zawodu i dużo łatwiej jest je egzekwować.

Czym jest praca kierowcy w delegacji?

Zgodnie z tym, co mówi kodeks pracy i różnego rodzaju przepisy, praca w delegacji ma miejsce wtedy, gdy pracownik wykonuje przydzielone mu obowiązki zawodowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza jego stałym miejscem zamieszkania. Z tego względu, aby wiedzieć, kiedy ma się do czynienia z pracą w delegacji, w umowie z kierowcą powinny być zawarte informacje dokładnie wyznaczające miejsce jego pracy. Dzięki temu podczas rozliczania czasu pracy kierowcy i ustalania tego czy wykonywał on zwykłą pracę, czy może była to delegacja, nie będzie żadnych wątpliwości.

Niestety czasami trudno jednoznacznie i dokładnie określić miejsce pracy kierowcy, więc niektórzy stosują bardziej ogólne określenia i wpisują w to miejsce np. miasto, region kraju lub nawet kilka państw. Warunkiem w tym przypadku jest jednak faktyczne wykonywanie przewozów na tym terenie, a każdorazowy wyjazd poza granice ustalone w umowie powinien być traktowany jako praca w delegacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami z tytułu pracy w delegacji kierowcy przysługuje dieta, która wypłacana jest za każdy dzień podróży. Wysokość diety jest częścią płacy minimalnej, a oprócz niej kierowcy przysługuje również ryczałt noclegowy. Gdy w umowie o pracę lub regulaminie firmy nie ma zawartych informacji na temat niewypłacenia tego elementu wynagrodzenia, kierowca otrzymuje go, jako składnik pensji minimalnej.

Czas pracy kierowcy w delegacji

Jeśli dany kierowca wykonuje pracę w delegacji, to do czasu jego pracy należy wliczyć:

  • czas prowadzenia pojazdu,
  • załadunek i rozładunek,
  • wszelkie czynności spedycyjne,
  • codzienną obsługę pojazdu oraz przyczepy,
  • formalności administracyjne,
  • nadzorowanie oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym z pojazdu w sytuacji, gdy kierowca prowadzi autobus,

a także inne prace podejmowane w ramach obowiązków zawodowych lub utrzymania pojazdu w czystości i sprawności. Oprócz tego do czasu pracy w delegacji należy wliczyć także czas niewykonywania pracy, gdy przypada on w harmonogramowych godzinach pracy kierowcy na dany dzień. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy kierowca nie wykonuje aktualnie żadnych czynności, ale pozostaje on w gotowości do pracy. Ten czas również powinien być wliczony do czasu pracy. Przerwy podczas pracy kierowcy w delegacji są takie same jak w przypadku zwykłej pracy.

Na podstawie czego rozlicza się czas pracy kierowcy w delegacji?

Prowadzenie ewidencji czasu pracy zatrudnionych kierowców jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Z tego względu w pojazdach transportowych zawsze znajduje się tachograf, który obecnie najczęściej występuje w wersji cyfrowej. Jest to urządzenie rejestrujące wszelkie parametry pojazdu oraz informacje na temat pokonanej trasy, czasu jazdy oraz przerw w jeździe.

Oprócz tego urządzenia każdy kierowca musi posiadać imienną kartę kierowcy, na której znajdują się jego dane. Dokument ten pełni funkcję nośnika informacji cyfrowych i to właśnie na nim zapisywane są wszelkie dane zebrane przez tachograf. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia ewidencjonowanie i ostateczne rozliczanie czasu pracy kierowców. Może być ono realizowane na podstawie zapisów na wykresówkach, wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego lub też innych wiarygodnych dokumentów potwierdzających czas pracy kierowcy i rodzaj wykonywanych przez niego czynności.

Ewidencję czasu pracy kierowców pracodawca powinien przechowywać przez okres 3 lat po zakończeniu objętego nią okresu.