Jak ubrać się na stok – poradnik

Na stoku bywa zimno i wietrznie, ale dzięki odpowiedniemu ubraniu możemy cieszyć się sportami zimowymi i spektakularnymi widokami niezależnie od pogody. Należy pamiętać, że każdy z nas inaczej odbiera temperaturę i zawsze musimy dopasować rozwiązania do swoich potrzeb.

Chroń swoją głowę

Najlepszym nakryciem głowy na stoku jest zawsze kask. Chroni on głowę przed urazami, wiatrem i mrozem. Kiedy robi się naprawdę zimno możemy nosić wełniane ocieplacze, najlepiej z wełny merynosów. Świetnie sprawdzi się kaptur pod kaskiem, który zabezpieczy nie tylko naszą głowę, ale również szyję. Myśląc o naszej głowie pamiętajmy też o wyborze odpowiednich gogli z filtrem UV. Niezbędne jest też nakładanie kremu z filtrem na twarz – pomimo tego, że jest zimno to słońce odbijające się od śniegu może nas poparzyć. Warto też w naprawdę mroźne dni nosić maskę ochronną.

Ochrona głowy to jedna z najważniejszych rzeczy, które decydują o bezpieczeństwie na stoku.

Ubierz się na cebulkę

Na stoku jedną z najważniejszych rzeczy jest utrzymanie suchej skóry. Z tego powodu powinniśmy zwrócić uwagę na pierwszą warstwę bielizny znajdującą się bezpośrednio przy naszej skórze. Najlepiej wybierać wysoce oddychające materiały takie jak bielizna z wełny merynosów, czy techniczna bielizna termo aktywna. Jeżeli jej nie mamy zdecydowanie powinniśmy ją zakupić przed wyprawą na stok. Warstwa pośrednia ma przenosić wilgoć jak najdalej od naszej skóry i utrzymywać ciepło. Mamy tu wiele dobrych opcji takich jak tradycyjna wełna czy softshell. Na tym poziomie sprawdzą się również swetry z wełny merino. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele ofert, które dopasujemy do naszych potrzeb i gustu. Okrycia wierzchnie mają chronić nas przed wiatrem i deszczem oraz usuwać wilgoć z kombinezonu. Nowoczesne ocieplane kurtki mają często puchowe podszewki lub nowoczesne włókna syntetyczne, które zapewniają ciepło, ochronę przed deszczem i wiatrem. Przy okazji warto również zwrócić uwagę na rozlokowanie kieszeni, aby wygodnie wyciągnąć telefon czy portfel na stoku.

Zadbaj o swoje stopy na stoku

Bardzo często na początku zimno czujemy w stopach, które zaczynają nam drętwieć. Przed tym zanim się ubierzemy powinniśmy się upewnić, że nasze stopy są czyste i suche, należy też sprawdzić czy buty nie są przemoczone. Zawsze powinniśmy nosić skarpetki specjalnie przygotowane na stok, które będą odprowadzać wilgoć i dawać ciepło. Jeżeli jesteśmy strasznymi zmarzluchami możemy wesprzeć się najnowszymi technologiami. Na rynku znajdziemy specjalne termiczne wkładki do butów, które zapewnią nam więcej ciepła. Mogą być jednorazowe lub zasilane na baterie.

Nie zapomnij o rękawiczkach na stoku

Dłonie są równie wrażliwe na zimno i łatwo jest sobie odmrozić palce. Z tego względu nie powinniśmy oszczędzać pieniędzy na zakupie dobrych, ciepłych, wysokiej jakości rękawiczek. Warto mieć również cieńszą parę, którą możemy trzymać w kieszeni. Będzie to izolacja jeżeli rękawiczki zaczną nam przemiękać. Część takich „wkładek do rękawic” jest przystosowana do obsługiwania telefonów dotykowych, więc na stoku nie musimy zdejmować ich nawet na chwilę. Na dłuższych wyjazdach warto mieć dwa takie zestawy, aby zawsze wychodząc na stok mieć suchą parę.


Doskonałej jakości ubrania na stok dostępne są pod adresem www.zygzaksnow.pl – w sklepie internetowym specjalizującym się w dystrybucji sprzętu dla snowboardzistów.


Unikaj bawełny

Mówi się, że na stoku bawełna zabija – jest to bardzo radykalne stwierdzenie, ale nie do końca pozbawione prawdy. W codziennym życiu lubimy ten materiał ponieważ jest naturalny i oddycha. Jednak na stoku jego właściwości absolutnie się nie sprawdzają. Podczas zjazdów pocimy się, a bawełna magazynuje wilgoć zamiast odprowadzać ją od naszego ciała. Gdy potem zatrzymamy się, chociażby w kolejce na wyciąg, woda zamarza i wychładza nasz organizm . W zależności od tego jak się pocimy, jaka jest temperatura na dworze i ile czasu spędzamy bez ruchu, konsekwencje mogą być różne. Możemy się przeziębić, ale również nabawić się odmrożenia, a w kryzysowej sytuacji w górach nawet zamarznąć. Z tego powodu powinniśmy jej unikać za wszelką cenę.

Nowoczesne ubrania na snowboard umożliwiają cyrkulację powietrza, odprowadzają wilgoć od ciała i są idealnie dopasowane. Odpowiednie ubranie zapewni nam komfort na stoku nawet w -30 stopniach.