Jak wybrać firmę architektoniczną?

firma architektoniczna Wrocław

Wybór firmy architektonicznej nie jest prosty. Duża liczba biur projektowych nie ułatwia zadania. Decydującym argumentem powinny być nie tylko kompetencje architektów, ale również wiele innych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając pracownię projektową. Doświadczony architekt bez trudu doradzi inwestorowi rozwiązania, których efektem będzie dom łączący ciekawy design z funkcjonalnością.

Jak wybrać biuro projektowe?

Przed wyborem pracowni projektowej warto przejrzeć zasoby sieci, gdzie firmy architektoniczne posiadają swoje strony internetowe. Można również przejrzeć informatory branżowe, albo zapytać znajomych, którzy realizowali tego rodzaju inwestycję. Źródłem mogą być tu także wydziały architektury przy urzędach, oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz reklamy umieszczane w prasie, również lokalnej. Dobrą praktyką jest wstępna rozmowa z architektem w celu omówienia ewentualnej współpracy, oczekiwań w stosunku do niego, pozyskania informacji na temat realizowanych wcześniej projektów, a także zakresu usługi i jej ceny.

Współpraca architekta z inwestorem w procesie projektowania budynku

Niezwykle ważną sprawą jest współpraca architekta z inwestorem na etapie projektowania obiektu w celu zrealizowania jego marzeń. Architekci starają się uwzględniać potrzeby przyszłych użytkowników budynku. Doradztwo dotyczy nie tylko prac związanych z realizacją budowy domu, ale również trudnych kwestii formalno-prawnych, często stanowiących niezwykle uciążliwą barierę. Ważne jest, aby praca architekta przyniosła zadowolenie klientowi, a jemu samemu satysfakcję, wynikającą z realizacji marzeń inwestora.

Jakimi kryteriami należy się kierować w wyborze firmy architektonicznej?

Znalezienie odpowiedniej firmy architektonicznej, oferującej profesjonalne usługi gwarantuje inwestorowi zrealizowanie atrakcyjnego projektu, nie obciążającego nadmiernie budżetu domowego. Wybierając właściwą pracownię architektoniczną trzeba kierować się kilkoma kryteriami, warto zwrócić uwagę na:

  • doświadczenie architektów w świadczeniu tego typu usług, nie mówiąc już o kwalifikacjach,
  • zrealizowane projekty architektoniczne indywidualne i typowe,
  • znajomość przepisów prawnych przez pracowników biura projektowego,
  • opinie o firmie architektonicznej,
  • czas realizacji projektu,
  • cena projektu.

Doświadczenie pracowników firmy architektonicznej

Przy wyborze biura projektowego ważną sprawą jest bogate doświadczenie pracowników firmy w realizacji różnej skali obiektów, a także tworzenie projektów domów przy jednoczesnym zapewnieniu fachowej obsługi bez względu na to, czy będzie to dom, czy bardziej złożony obiekt. Przygotowując projekt, architekci, wykorzystują swoje długoletnie doświadczenie i zdobytą wiedzę, korzystają również z najnowocześniejszych technologii dostępnych na rynku budowlanym. Ważne jest, aby służyli doradztwem w doborze materiałów, technologii oraz instalacji w odniesieniu do kosztów planowanej inwestycji. Firma architektoniczna dzięki długiej obecności na rynku zapewni fachową obsługę w zakresie projektu konstrukcyjnego, instalacyjnego, co skutkuje opracowaniem produktu o wysokim standardzie.

Zrealizowane przez firmę projekty architektoniczne indywidualne i typowe

Warto przed wyborem biura projektowego zorientować się, czy w swej ofercie posiada projekty typowe i indywidualne. Najczęściej gotowe projekty powstają po analizie potrzeb inwestorów oraz panujących trendów w budownictwie. Cechują się przemyślaną funkcjonalnością, starannym doborem materiałów wykończeniowych oraz przemyślaną konstrukcją, która nie generuje niepotrzebnych kosztów w trakcie użytkowania obiektu. Istotną kwestią jest, czy architekci na życzenie klienta wprowadzają do projektu typowego zmiany, dostosowujące go do potrzeb inwestora oraz zakupionej przez niego działki. Korzystna jest również możliwość negocjacji ceny usługi.

W przypadku zamówienia projektu indywidualnego ważne jest, by architekt nie realizował swojej wizji domu lecz klienta, dlatego powinien posiadać umiejętność słuchania inwestora i spełniania jego wizji. Oczywiście fachowa wiedza i doradztwo jest niezbędne, ale zdanie klienta jest niezwykle istotne.

Znajomość przepisów prawnych przez pracowników biura projektowego

Architekci dla zapewnienia wykonalności projektu muszą na bieżąco zapoznawać się z przepisami prawa. Do ich obowiązków należy zaplanowanie koncepcji architektonicznej domu, która uwzględnia oczekiwania inwestora oraz uwarunkowania terenu. Następnie jego zadaniem jest przygotowanie projektu budowlanego i dokumentacji projektowej oraz nadzór nad wykonaniem robót budowlanych.

Opinie o firmie architektonicznej

Przed wyborem biura architektonicznego warto sprawdzić, czy ma ono nieposzlakowaną opinię. Źródłem informacji mogą być tu znajomi, który wcześniej współpracowali wcześniej z tą pracownią.

Czas realizacji projektu i jego cena

Na samym początku niezwykle istotną sprawą jest ustalenie konkretnych terminów wykonania dokumentacji architektoniczno-budowlanej. Jeśli chodzi o cenę projektu, to warto zainwestować w dobry produkt, ponieważ od tego zależy realizacja inwestycji. Ważne, aby spełniał oczekiwania klienta i po zrealizowaniu inwestycji nie generował dodatkowych kosztów w przyszłości.