Jak wyleczyć się z alkoholizmu?

Choroba alkoholowa, zwana alkoholizmem, to choroba chroniczna i postępująca, wynikająca z nadmiernego spożycia alkoholu. Osoba cierpiąca z tego powodu, jest uzależniona od alkoholu zarówno w sposób fizyczny, jak i psychiczny. Nie potrafi kontrolować swojego spożycia i towarzyszących mu zachowań, doświadcza ponadto polegającego na ciągłej potrzebie sięgania po napoje wyskokowe, poczucia głodu.

Alkoholizm wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych objawów psychicznych i fizycznych na skutek zaprzestania spożycia alkoholu, zwanych objawami abstynencyjnymi. Cierpiące z powodu uzależnienia osoby wykazują się zwiększoną tolerancją na alkohol, co powoduje konieczność spożywania większych ilości tej substancji w celu odczucia efektów jej działania.

Początki choroby alkoholowej

Niejednokrotnie trudno jest dostrzec pierwsze objawy choroby alkoholowej. Wynika to zarówno z faktu, iż granica między nieszkodliwym spożyciem a uzależnieniem jest stosunkowo cienka, jak i z umiejętności alkoholików do maskowania swojego problemu.

Początki choroby alkoholowej związane są najczęściej z problemami w życiu danej osoby. Mogą to być problemy emocjonalne, przewlekły stres bądź kłopoty finansowe. Często podłożem do rozwinięcia się choroby alkoholowej są również zaburzenia psychiczne, między innymi depresja, stany lękowe, a nawet bezsenność.

W celu rozpoznania alkoholizmu u jego początków, warto zwrócić uwagę na zachowanie danej osoby. Poza wymienionymi wcześniej objawami choroby alkoholowej, oznaką problemów z piciem są również zachowania autodestrukcyjne oraz zaniedbywanie sfer życia niezwiązanych z alkoholem.

Jak radzić sobie z chorobą alkoholową?

Radzenie sobie z chorobą alkoholową wiąże się z wieloma trudnościami i z pewnością nie należy do zadań łatwych. Pokonanie alkoholizmu jest jednak możliwe, jeżeli uzależniona osoba jest gotowa do podjęcia odpowiednich kroków.

Pierwszym z nich jest dostrzeżenie własnego problemu i uświadomienie sobie, że w jego zwalczaniu konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Następnie niezwykle istotne jest znalezienie skutecznej metody leczenia, która jak najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom chorego, co daje większe szanse na pokonanie nałogu.

W radzeniu sobie z chorobą alkoholową konieczne są wytrwałość i konsekwencja w dążeniu do celu, jakim jest życie w trzeźwości. Nie bez znaczenia pozostaje wsparcie bliskich, które pozwala przetrwać najtrudniejsze momenty terapii.

Gdzie szukać pomocy?

Pomocy w walce z alkoholizmem należy szukać u specjalistów posiadających doświadczenie w leczeniu choroby alkoholowej. Do dyspozycji uzależnionych są oddziały szpitalne oraz profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień oferujące różne rodzaje terapii w zależności od zaawansowania nałogu oraz stanu zdrowia pacjenta.

Najbardziej skuteczną pomoc zapewnia odwyk w kontrolowanych warunkach przeprowadzany w ośrodku zamkniętym pod okiem lekarzy psychiatrów, psychologów oraz wysoce wykwalifikowanych terapeutów.

Metody leczenia alkoholizmu

W leczeniu alkoholizmu wykorzystywane są zróżnicowane metody i techniki terapeutyczne. Do najbardziej popularnych można zaliczyć:

  • detoks polegający na uwolnieniu organizmu od toksycznych substancji,
  • psychoterapię indywidualną,
  • psychoterapię grupową przeprowadzaną w niewielkim gronie,
  • farmakoterapię stosowaną głównie w ramach wsparcia w trakcie detoksykacji pacjenta,
  • różnorodne warsztaty przygotowujące do życia poza murami ośrodka terapeutycznego.

W leczeniu alkoholizmu istotna jest również aktywność fizyczna, a także właściwa relaksacja oraz odpowiednia higiena snu.

Dlaczego warto podjąć leczenie alkoholizmu?

Podjęcie leczenia alkoholizmu stanowi pierwszy krok na drodze do pokonania uzależnienia i rozpoczęcia nowego, wolnego od nałogu i zdrowszego życia. W trakcie terapii w ośrodku terapeutycznym, przeprowadzanej w domowej atmosferze pod okiem wysoko wykwalifikowanej i empatycznej kadry medycznej, chory uczy się funkcjonowania bez alkoholu i zwalczania czyhających na niego za murami placówki pokus. Podjęcie leczenia alkoholizmu pozwala również naprawić nadszarpnięte relacje z bliskimi, co ułatwia objęcie rodziny alkoholika terapią dla osób współuzależnionych.

Zakończenie cyklu terapeutycznego w ośrodku leczenia uzależnień nie stanowi końca walki z nałogiem. Osoba, która opuściła odwyk, wyposażona jest jednak w niezbędne do powrotu do normalnego funkcjonowania narzędzia, dzięki którym może na nowo poukładać swoje sprawy w sferze prywatnej i zawodowej.

Gdzie leczyć alkoholizm?

Uzależnione osoby podejmujące ważną decyzję, jaką jest leczenie alkoholizmu w Stargardzie mogą liczyć na jedną z lepszych placówek.. Placówka w zachodniopomorskim, oferuje terapię nałogu alkoholowego pod okiem profesjonalistów, którzy dbają o zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta, umożliwiając mu rozpoczęcie wolnego od używek życia.