Jakie rodzaje krat odgrodowych do ula wyróżniamy?

krata odgrodowa

Pszczelarstwo nie cieszy się wielką popularnością wśród dzisiejszych trendów na rynku, jednak wiele osób pasjonujących się tym tematem poszukuje produktów i producentów, które zapewnią najwyższą jakość dla prowadzonej „hodowli”.

Produkcja miodu i wyrobów pochodzących od pszczół wymaga wielu wyrzeczeń ze strony hodowcy, ale też inwestycji w sprzęt i „domy” dla pszczół. Jednym z najważniejszych elementów budowy uli są kraty odgrodowe, których wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów ze względu na funkcję.

Podstawową funkcją kraty odgrodowej jest oddzielenie matki w wyznaczonej części ula lub oddzielenia drugiej części gniazda od gniazda rozwojowego. Przez odpowiednie szczeliny w kratach mogą przeciskać się pszczoły robotnice a nieproszeni goście tacy jak trutnie czy średniej wielkości matki nie mają szans na przejście. Najczęściej stosuje się kraty wykonane z ocynkowanego aluminium oraz drutu ocynkowanego.

W zakresie rodzajów krat odgrodowych można wyróżnić:

  • Kratę warszawską zwykłą
  • Kratę warszawską poszerzaną
  • Kratę wielkopolską
  • Kratę dadant
  • Na zamówienie kraty metalowe oraz drewniane

Ze względu na specyfikację krat mogą różnić się od siebie przede wszystkim konstrukcją wykonania – poziome lub pionowe kraty oraz materiałem z jakiego są wykonane. Liczy się też odstęp pomiędzy poszczególnymi drutami w kracie, ich rozmieszczenie oraz wymiary całkowite dla danego zastosowania w ulach.

W nietypowych przypadkach możliwe jest wykonanie kraty z obramowaniem drewnianym bądź metalowym. Istnieje też możliwość produkcji kraty o dowolnym kolorze zdefiniowanym przez klienta – są to jednak usługi dodatkowe. Ważne jest ścisłe określenie odstępów w kratach tak aby do wewnątrz nie miały przejścia niepożądane owady.

Kraty odgrodowe to koszt do nawet 200zł za sztukę w zależności od użytych materiałów i technologii produkcyjnej. Nie warto jednak oszczędzać na osprzęcie ula, ponieważ wpływa to na bezpieczeństwo pszczół oraz ich prawidłową pracę przy produkcji miodu.

Będąc pszczelarzem należy zwracać szczególną uwagę na to jakie materiały zostały wykorzystane do produkcji krat oraz czy spełniają normy i pasują do konstrukcji danego ula,
w którym będą montowane. Oddzielenie matki od pozostałych pszczół jest niezwykle istotne, ponieważ korzystnie wpływa na rozwój całej „społeczności” ula oraz nie dochodzi do sytuacji gdzie mogą dostać się niepowołane szkodniki.

krata odgrodowa w drewnianej ramie

Dzięki zastosowaniu krat odgrodowych istnieje możliwość dowolnego przenoszenia pszczoły matki bądź odgradzania poszczególnych części ula od innych – przykładowo kiedy pszczelarz chce powiększyć ul bądź wprowadzić chwilowo zmianę jego obecnego miejsca.

Warto zwrócić uwagę na przydatność tego typu rozwiązań, ponieważ każdy element ma ogromny wpływ na poprawne prowadzenie pasieki. Pszczoły, którym zapewni się odpowiednie warunki będą wydajniej pracować oraz wpływać pozytywnie na środowisko naturalne wokół nich.

Jak wiadomo te małe owady przenoszą pyłki kwiatowe z kwiatka na kwiatek oraz na wszystkie inne rośliny co przyczynia się do ich rozwoju oraz większego wzrostu. Bez tak ważnej funkcji pszczół w przyrodzie ludzkość skazana byłaby na zagładę, ponieważ rośliny nie dostawałyby bodźców do życia – a szczególnie pąki kwiatowe.

Dlatego istotnym jest aby pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ula przed szkodnikami typu trzmiele oraz przed ochroną pszczół pracownic oraz pszczoły matki dzięki kratom odgrodowym w ulu. Przyniesie to korzyści zarówno dla właściciela pasieki zajmującego się produkcją, ale też dla samych pszczół, których istnienie jest niezwykle ważne w dzisiejszym świecie, gdzie środowisko naturalne bywa zastępowane przez blokowiska bez zieleni.