Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów ortodontycznych?

dentysta

Współcześnie możliwości jakie daje ortodoncja są nieograniczone. Aparaty na zęby umożliwiły wyprowadzenie każdej wady zgryzu. Proste zęby to jednak niejedyna zaleta, która sprawia, że wiele osób decyduje się na założenie aparatu. Wiele problemów i chorób związanych z nieprawidłowym ustawieniem zębów, jest możliwe do wyleczenia za pomocą aparatu ortodontycznego. 

Pacjent ma możliwość wyboru pomiędzy kilkoma rodzajami aparatów na zęby, które różnią się od siebie wyglądem, sposobem noszenia oraz czasem leczenia ortodontycznego. Jednak dzięki temu każdy ma możliwość dopasowania metody ortodoncji do swoich potrzeb oraz stylu życia. 

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat na zęby, w zależności od jego rodzaju, to klamerki na druciku lub specjalna nakładka, której podstawowym zadaniem jest ustawienie zębów w odpowiedniej pozycji. Korekta zębów może być niezbędna w przypadku nieprawidłowo wyrośniętych zębów stałych, które nachodzą na siebie bądź z różnych powodów są rozstawione zbyt szeroko. Aparat ortodontyczny oprócz korekty uzębienia, pomaga w leczeniu innych problemów zgryzu – np. cofnięta żuchwa. 

Działanie aparatu na zęby jest bardzo proste – odpowiednio dopasowane przez ortodontę klamerki wywierają nacisk na uzębienie, doprowadzając do zmiany ich pozycji. Cały proces trwa minimum rok czasu i powinien być prowadzony pod okiem specjalisty, który będzie weryfikował postęp i wprowadzał ewentualne korekty. 

Rodzaje aparatów ortodontycznych – jakie wyróżniamy? 

Aparaty ortodontyczne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: stałe lub ruchome. Jak sama nazwa wskazuje, aparaty stałe są montowane za pomocą specjalnych zamków do zębów i zdejmowane dopiero w momencie uzyskania odpowiedniego efektu. Aparaty ruchome natomiast zakłada się i nosi przez konkretną ilość godzin dziennie.

Podział aparatów ortodontycznych stałych 

Pomimo rozróżnienia aparatów ortodontycznych na dwa podstawowe rodzaje, można również wyróżnić kilka typów stałych

  • tradycyjne aparaty z zamkami metalowymi bądź estetycznymi, 
  • aparaty lingwalne, 
  • aparaty samoligaturujące. 

Klasyczny aparat na zęby, którego zamki są widoczne na zębie, składają się z łuków oraz pierścieni. Tutaj można rozróżnić dwa rodzaje tego typu aparatu – z metalowymi elementami bądź wykonane z materiałów kompozytowych, całkowicie niewidoczne po zamontowaniu. Aparaty klasyczne są najczęściej wybierane przez pacjentów ze względu na ich stosunkowo niską cenę oraz skuteczność. Aparat stały tradycyjny, w zależności od ustawienia pierwotnego uzębienia, nosi się minimum rok czasu. Dodatkowo tego typu aparat wymaga częstych kontroli u ortodonty, który będzie sprawdzał postęp procesu. 

Lingwalne aparaty ortodontyczne są montowane od wewnątrz, dlatego trudno jest je zauważyć na co dzień. Jednak istnieje wiele przeciwskazań do klejenia tego typu aparatu i osób, które zmagają się z chorobami przyzębia bądź zaniedbują higienę jamy ustnej. Oprócz tego aparat nie sprawdzi się u osób z krótki zębami, gdyż przyklejenie zamków będzie niemożliwe jeśli łuki zębów są zbyt wąskie. 

Samoligatutujące aparaty ortodontyczne są montowane do zębów za pomocą specjalnych klamek, których zadaniem jest wywoływanie mniejszego nacisku. W efekcie pacjent nie odczuwa dyskomfortu oraz bólu podczas noszenia aparatu oraz rzadziej musi stawiać się na wizytach kontrolnych. Tego typu aparat jest polecany osobom wrażliwych na ból oraz tych, u których można wykonać lifting ortodontyczny. 

dentysta

Aparat stały typu Invisalign oraz Clear Aligner

Ruchome aparaty Invisaglin występują w postaci przeźroczystych nakładek, zaprojektowanych specjalnie pod potrzeby pacjenta. Wykonuje się je na podstawie skanu cyfrowego uzębienia, dlatego też są niezwykle dopasowane. Stosuje się je najczęściej przy niewielkich wadach zgryzu. 

Aparaty Clear Aligner natomiast to zestaw trzech nakładek, które zdejmuje się jedynie na czas jedzenia lub podczas szczotkowania. Nie mają one wpływu na komfort życia pacjenta, a stosunkowo krótki czas leczenia sprawia, że na tej rodzaj aparatu decyduje się coraz więcej osób. 

Aparat na zęby jako skuteczny sposób na ładny uśmiech   

Ortodoncja we Wrocławiu to szansa na uzyskanie pięknego uśmiechu w krótki czasie. Wybór odpowiedniego aparatu na zęby jest szczególnie istotny, gdyż pacjent w trakcie leczenia ortodontycznego powinien czuć się komfortowo i pewnie. Proces korekty wad zgryzu musi być również prowadzony pod okiem doświadczonego ortodonty, aby przebiegł bez zbędnych komplikacji.