Kupujemy antenę do telewizji cyfrowej

tanie anteny telewizyjne

Anteny do telewizji cyfrowej mają za zadanie zapewnić nam jak najlepszy sygnał, obraz i dźwięk. Do odbiornika musi zostać dostarczony silny sygnał najwyższej jakości. Każdy użytkownik telewizora oczekuje komfortu podczas oglądania telewizji. Podstawowymi elementami, które umożliwią nam je uzyskać są kabel koncentryczny oraz antena. W tym poradniku skupimy się na doborze odpowiedniej anteny.

Od czego zależny może być wybór anteny?

Przede wszystkim, musimy dobrać antenę tak, by jej moc pasowała do warunków panujących na naszym terenie. Wiadomo, że zupełnie inną antenę będziemy potrzebować do domku na wsi, a inną w środku miasta. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór wśród różnorodnych anten. Istnieje więc możliwość odpowiedniego dopasowania konkretnego typu anteny do warunków, jakie panują w naszej lokalizacji.

Dostępność wielu anten nie pomoże nam jednak podjąć decyzji. Nasz wybór jest bowiem uzależniony od poniższych kryteriów. Odległość nadajnika od naszego domu to kluczowa sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę. Anteny można dopasować kolejno do odległości 10km, 30, 50 lub więcej.

Kolejnym kryterium jest zakres częstotliwości (lub inaczej pasm). Anteny dzielą się również według wielkości, kształtów oraz materiałów, z jakich zostały wykonane. Kupując odpowiednią antenę, musimy także wziąć pod uwagę wszelkie czynniki, które mogą wpływać na odbieranie sygnału.

Antena zewnętrzna czy wewnętrzna?

Przed wyborem anteny, musimy wiedzieć, gdzie chcemy ją zamontować. Najbardziej istotnym podziałem są anteny zewnętrzne i wewnętrzne. Anteny wewnętrzne mogą mieć różny kształt, wielkość i typ wbudowanego mechanizmu. Jeśli chodzi o ich używalność, anteny działają najlepiej, gdy znajdują się blisko nadajnika. Przy wyborze takiej anteny, trzeba wziąć pod uwagę grubość ścian, wysokość okien oraz piętro, na którym mieszkamy. Istotne jest również to, ile mebli i innych przedmiotów znajduje się w domu. Sygnał musi bowiem przepływać swobodnie i w miarę szybko z nadajnika do anteny. W przypadku anten wewnętrznych, liczy się również miejsce, w którym jest ona zamontowana. Ten rodzaj anten jest bardzo wymagający, jednak wiele osób stosuje je, zwłaszcza na terenach, które są odległe od nadajników. Warto jednak dodać, że działanie anten może zostać zakłócone przez działanie innych sprzętów znajdujących się blisko nadajnika.antena do telewizji cyfrowej mux8

Anteny zewnętrzne dzielą się przede wszystkim na anteny pasmowe i szerokopasmowe. Dodatkowo, możemy wybrać anteny:

  • Kierunkowe – ten typ anten należy odpowiednio ustawić w jednym kierunku, z którego będą odbierały sygnał.
  • Szerokokątne,
  • Dookólne – anteny tego typu będą odbierać wszystkie sygnały wokół.

Każdy typ anteny może być dostępny w wersji ze wzmacniaczem (pasywna) lub bez (aktywna). Najlepiej wybierać anteny nieposiadające wzmacniacza. Antena pasywna bowiem nie będzie podatna na zakłócenia. Dodatkowe wzmacniacze czy kable, mogą powodować pogorszenie jakości sygnału. Poza tym, anteny trzeba dobierać zgodniez ich kierunkiem. Gdy na naszym terenie nie znajdują się przeszkody (lasy, budynki), najlepszą opcją będzie antena kierunkowa.

Trzeba jednak pamiętać, aby ustawić ją precyzyjnie w kierunku nadajnika. Antena szerokokątna lub dookólna będzie lepszym wyborem w przypadku gdy w pobliżu znajduje się las lub bardzo wysokie budynki. Taka antena będzie w stanie odebrać silny sygnał poprzez wyłapywanie go z różnych stron. Dostępne są także anteny, dzięki którym możemy uzyskać silny, wysokiej jakości sygnał – są to anteny z wbudowanym przedwzmacniaczem.