Lepiej regenerować filtr DPF czy kupić nowy ?

filtr dpf

Jeżeli posiadamy samochód z silnikiem diesla to prawdopodobnie posiadamy filtr cząsteczek stałych nazywany inaczej DPF. Filtry cząstek stałych do silników wysokoprężnych są montowane w samochodach z silnikiem diesla już od prawie dwudziestu lat. Jednak jeżeli nie są odpowiednio utrzymywane, lub wykonywano przy nich jakieś manipulacje, to może mieć poważne konsekwencje dla naszego auta.

Co to jest DPF?

Filtr cząstek stałych (DPF) to filtr, który wychwytuje i przechowuje sadzę wydechową w celu zmniejszenia jej emisji z samochodów z silnikiem wysokoprężnym. Ponieważ mają one tylko ograniczoną pojemność, ta uwięziona sadza musi być okresowo opróżniana lub „wypalana”, aby zregenerować DPF.

Proces regeneracji wypala nadmiar sadzy osadzonej w filtrze, zmniejszając szkodliwą emisję spalin i pomaga zapobiegać czarnemu dymowi, który można zauważyć w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym, szczególnie podczas przyspieszania.

Przepisy dotyczące emisji spalin Euro 5 wprowadzone w 2009 roku, aby pomóc w obniżeniu emisji CO2 przez samochody, sprawiły, że DPF stały się obowiązkowe. Usuwanie DPF jest nielegalne i jeżeli zostaniemy na tym złapani możemy spodziewać się kary. Również nasz ubezpieczyciel może odmówić wypłaty polisy.

Jak przebiega regeneracja DPF?

Najlepszym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji DPF jest upewnienie się, że jest on w pełni zdolny do regeneracji. Istnieją dwa typy regeneracji: pasywna i aktywna.

Bierna regeneracja ma miejsce, gdy samochód porusza się z dużą prędkością podczas długich podróży autostradą, co pozwala na podniesienie temperatury spalin do wyższego poziomu i czyste wypalenie nadmiaru sadzy w filtrze. Dlatego zaleca się, aby kierowcy regularnie dawali pojazdowi z silnikiem wysokoprężnym dobre 30 do 50 minut jazdy przy stałej prędkości na autostradzie lub drodze, aby pomóc oczyścić filtr. Jednak nie wszyscy kierowcy regularnie wykonują ten rodzaj jazdy – dlatego producenci opracowali alternatywną formę regeneracji.

samochód z filtrem DPF

Aktywna regeneracja oznacza, że ​​dodatkowe paliwo jest wtryskiwane automatycznie, jako część ECU pojazdu, gdy filtr osiąga ustaloną z góry granicę (zwykle około 45%), aby podnieść temperaturę spalin i spalić zmagazynowaną sadzę. Problemy mogą jednak wystąpić, jeśli podróż jest zbyt krótka, ponieważ proces regeneracji może nie zostać w pełni zakończony. W takim przypadku lampka ostrzegawcza będzie nadal pokazywać, że filtr jest nadal częściowo zablokowany.

Jeśli lampka ostrzegawcza pozostaje włączona, świeci na czerwono lub zapalają się dodatkowe kontrolki DPF nie czekajmy zbyt długo ze sprawdzeniem. W ten sposób może powstać więcej uszkodzeń, co może nasz dużo kosztować. Jeżeli automatyczna regeneracja nie zadziała to niektóre warsztaty mogą oczyścić zablokowane filtry DPF w procesie zwanym wymuszoną regeneracją. Ten proces zazwyczaj z powodzeniem usuwa nadmiar sadzy i pozwala filtrowi DPF pracować i automatycznie się regenerować.

Jest to opcja zdecydowanie tańsza i równie skuteczna co wymiana filtra jeżeli odbędzie się w odpowiednim momencie.

Koszt nowego filtra DPF

Filtry cząstek stałych są bardzo drogie. Ich ceny są na tyle wysokie, że mogą wyeliminować całe oszczędności związane z wyborem silnika wysokoprężnego. W miarę starzenia się samochodów koszt wymiany filtra DPF może być większy niż wartość samochodu. Zazwyczaj niestety jest tak, że starsze i większe samochody wymagają nowych filtrów, ponieważ nie da się przeprowadzić ich skutecznej regeneracji nawet w warsztacie. Lepszą opcją jest więc odpowiednia troska i regeneracja DPF, jednak niestety nie jest to zawsze możliwe rozwiązanie.