Mieszkania w Polsce

Nowe mieszkania

Wiele osób przymierzając się do zakupu nieruchomości, staje przed dylematem, co wybrać – dom czy mieszkanie? Bez wątpienia życie zarówno w domu prywatnym, jak i w mieszkaniu ma swoje wady i zalety, dlatego nie jest to prosty wybór. Co prawda mieszkanie w wieżowcu daje poczucie anonimowości i nie musimy też ponosić dużych kosztów, związanych z utrzymaniem w go dobrym stanie technicznym, co jest typowe dla domów prywatnych. Statystycznie jednak powierzchnia mieszkania jest około dwukrotnie mniejsza niż domu, niekiedy musimy także borykać się z uciążliwymi sąsiadami tuż za ścianą, poza tym wiele osób po prostu nie wyobraża sobie mieszkania w zgiełku miasta. Poza tym ceny domów niekoniecznie muszą być wyższe od cen mieszkań. Za ile zatem można kupić dom w Polsce?

Ceny domów prywatnych, podobnie jak mieszkań, zależą od wielu czynników, z których jednym z najistotniejszych jest lokalizacja. Jeśli zdecydujemy się na zakup domu prywatnego na obrzeżach miasta, musimy się liczyć z wyższymi kwotami, niż w przypadku nieruchomości na wsi, skąd wszędzie daleko, a infrastruktura okolicy jest bardzo ograniczona. Ale na dom położony w pięknej, malowniczej i spokojnej miejscowości, np. w Bieszczadach także trzeba niekiedy wydać kolosalne sumy. Trzeba jednak również wziąć pod uwagę wielkość, a co za tym idzie cenę działki, na której zlokalizowany jest dom – ceny gruntów nie są bowiem niskie. Na wsi domy bardzo często sprzedawane są z kilkudziesięcioarowymi działkami, w mieście – niekiedy to tylko kilkadziesiąt metrów kwadratowych trawnika wokół domu. Kolejna sprawa to stan techniczny budynku. Nowe domy oczywiście są o wiele droższe od tych kilkunasto czy nawet kilkudziesięcioletnich – stary dom można niekiedy kupić za przysłowiowe grosze, ale w zdecydowanej większości przypadków taki lokal wymaga kapitalnego remontu, czyli dodatkowych i to niemałych kosztów. Kolejna sprawa to oczywiście powierzchnia domu.

Ceny mieszkań w Polsce

Nieduży, starszy dom do remontu, położony w niezbyt atrakcyjnym miejscu możemy więc kupić nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych, luksusową willę w Warszawie lub dom z działką w pięknej miejscowości na skraju lasu – za nawet 3 miliony złotych. Rozbieżność cen domów w Polsce jest zatem bardzo duża.

Czy mamy w Polsce drogie mieszkania?

Mimo kryzysu gospodarczego w naszym kraju oraz faktu, iż niestety sporej części naszego społeczeństwa nie stać nawet na stosunkowo tanie mieszkanie, istnieje także grupa, która bez problemu może pozwolić sobie na zakup jednego z najdroższych lokali w kraju. Ceny niektórych nowych lokali mieszkalnych znacznie przekraczają przeciętny poziom – mowa tu o luksusowych apartamentowcach.

Najwyższa stawka za metr kwadratowy powierzchni nowego mieszkania na początku tego roku wynosiła w Warszawie 45 tysięcy złotych. W Krakowie ceny były nieco niższe, dochodziły do 29 tysięcy złotych za metr, natomiast we Wrocławiu najdroższe apartamenty trzeba było wydać ponad 21 tysięcy za metr kwadratowy.

Oczywiście mowa tutaj o luksusowych, często dwupoziomowych mieszkaniach zlokalizowanych najczęściej na wysokich piętrach apartamentowców. Nazywane są one również „Penthouse” i charakteryzują się przede wszystkim dużą powierzchnią, częstokroć również obszernym tarasem i wysokim standardem wykończenia. Na cenę wpływa także niebanalna aranżacja wnętrz oraz lokalizacja oraz odpowiednie otoczenie. Tego rodzaju nieruchomości można najczęściej spotkać w centralnych, a więc najdroższych dzielnicach największych miast, przede wszystkim w stolicy. Na wysokość stawki za metr kwadratowy nowego lokalu mieszkalnego wpływa zatem oczywiście wysoki koszt gruntu pod budowę. Im bliżej centrum, ceny gruntów rosną, zresztą obszary takie charakteryzują się zazwyczaj zwartą zabudową i restrykcyjnymi warunkami budowy.

Ceny luksusowych apartamentów różnią się w zależności od inwestycji, zwykle jednak wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Łatwo się więc domyślić, że biorąc pod uwagę dużą powierzchnię planując taki zakup trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet kilku milionów złotych.