Najpopularniejsze materiały stosowane w obrączkach

obrączki

Wybór odpowiednich obrączek ślubnych jest sporym wyzwaniem dla każdej młodej pary. To jeden z najważniejszych symboli, mówiący o wzajemnej miłości przyszłych małżonków. Dlatego decyzja, jaką obrączkę będziemy nosić przez całe życie nie może zostać podjęta bez zastanowienia.

Na rynku jubilerskim znajdziemy szeroki wybór wzorów, kolorów, a także materiałów, z których może zostać wykonana biżuteria. Obrączki ślubne powinny zostać dobrane zgodnie z gustem pary młodej, ale i z uwzględnieniem innych czynników, takich jak trwałość, podatność na działania czynników zewnętrznych, czy możliwe alergie skórne, które pewne metale mogą powodować.

Jaki materiał wybrać na obrączkę ślubną?

Zastanawiając się nad wyborem obrączek ślubnych, para młoda powinna zapoznać się z najpopularniejszymi materiałami, z których wykonywana jest ta biżuteria oraz poznać wszystkie wady i zalety każdego z nich. Przy produkcji obrączek wykorzystuje się zarówno popularne złoto i srebro, ale i inne metale szlachetne, mające niezwykłe właściwości. Jaki materiał będzie więc najlepszy dla Ciebie?

Obrączki ze złota

Ponadczasowych materiałem, z którego wytwarzane są obrączki ślubne, jest oczywiście złoto. Mimo upływu lat taka biżuteria nadal pozostaje modna, a jej klasyczny charakter dopasuje się do każdego stylu. Przy produkcji obrączek niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej próby złota, tak by podczas wieloletniego użytkowania obrączki nie odkształcały się i nie rysowały. Obrączki wykonane z niższej próby są zdecydowanie bardziej kruche, natomiast im wyższa zawartość czystego złota, tym biżuteria okazuje się bardziej wytrzymała i odporna na pęknięcia.

Żółte, białe czy różowe?

Zdecydowana większość par młodych decyduje się na obrączki wykonane z popularnego, żółtego złota, jednak coraz częściej atrakcyjne stają się również jego białe i różowe zamienniki. Produkcja tych dwóch wyjątkowych kruszców możliwa jest poprzez dodatki do złota innych metali – aby uzyskać białe złoto, dodawane są srebro czy pallad, z kolei przy wytwarzaniu różowego złota stosuje się domieszki miedzi.

Obrączki wykonane z białego i różowego złota nie zmieniają swojej barwy i nie ścierają się, są również odporne na uszkodzenia znacznie bardziej niż czyste, miękkie złoto. Eleganckie i subtelne kolory, jakie uzyskuje się dzięki mieszankom metali, sprawiają, że obrączki ślubne z tych kruszców stają się ciekawą alternatywą do oryginalnego złota.

Obrączki ze srebra

Znacznie mniej popularnym materiałem w produkcji obrączek ślubnych jest srebro. Wynika to głównie z jego specyfiki, a także podatności na uszkodzenia. Srebrne obrączki po kilku latach użytkowania mogą zmieniać swój kolor, a pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych także śniedzieć. Mimo to taka biżuteria jest niezwykle elegancka i cieszy się dużą popularnością również wśród nowożeńców. Aby zachować połysk i wysoką jakość jak najdłużej, srebrne obrączki należy regularnie czyścić.

obrączki

Obrączki z tytanu

Mimo wyjątkowego piękna złotej czy srebrnej biżuterii, nie każdy może nosić ją bez skutków ubocznych dla swojej skóry. Osoby mające wrażliwą skórę oraz alergię na niektóre kruszce, mogą zdecydować się na obrączki tytanowe – eleganckie, gustowne, a przy tym także nowoczesne. Wyjątkowymi właściwościami tej biżuterii są odporność na ścieranie oraz lekkość, dzięki którym noszenie jej okazuje się niezwykle praktyczne. Należy jednak pamiętać, że raz wykonana obrączka tytanowa nie może zostać zmniejszona czy zwiększona. W przypadku zmiany rozmiaru palca konieczne jest więc kupno nowej obrączki.

Obrączki ze stali szlachetnej

Kolejnym równie ciekawym materiałem jest stal szlachetna – wyjątkowo trwała i czysta. Jej nieocenioną zaletą są jej właściwości hipoalergiczne, dzięki którym biżuteria z tego tworzywa nie uczula nawet bardzo wrażliwej skóry. Obrączki ślubne wykonane ze stali szlachetnej nie ulegają także matowieniu, nie rdzewieją i nie czarnieją, przez długie  lata zachowując swój blask.

Na życzenie klienta biżuteria ze stali szlachetnej może zostać dodatkowo pozłocona, tak by wyglądała niemal, jak złota. Obrączki ze stali szlachetnej okazują się bardzo praktycznym i oryginalnym rozwiązaniem dla nowożeńców, którym zależy na ponadczasowym wyglądzie ozdób ślubnych. To znakomita i o wiele tańsza alternatywa dla biżuterii wykonanej z czystego srebra lub złota.