Nietypowe formy reklamy

BMS Media - Reklama

Rozwój rynku reklamowego prowadzi do powstawania coraz to nowych pomysł na nietypowe wykorzystanie istniejących kanałów komunikacji – sprzyja także powstawaniu nowych, które dostarczają możliwości skutecznego docierania z reklamą do odbiorcy.

Ambient w marketingu

Wśród różnych form reklamy wyróżnia się reklama ambientowa – jest to każda forma reklamy niestandardowej, wykorzystująca między innymi środki transportu, w tym komunikacji miejskiej czy prywatne samochody z przyczepami lub bannerami na dachu. Cechą tego rodzaju reklamy jest jej silna kontekstowość – reklama ambientowa w bardzo mocny sposób łączy treść z formą, do tego stopnia, że forma wzmacnia przekaz. W innym kontekście treść reklamy byłaby niezrozumiała.

Reklama Łowicz

Często hasła reklamowe tego typu wykorzystują gry językowe. Kalambury czy komizm językowy wynikający z odniesienia treści reklamy do przestrzeni wokół lub do popkulturowych skojarzeń. Ambient chętnie wykorzystuje przestrzeń w nietypowy sposób, wiążąc treść z funkcją obiektu, który jest nośnikiem reklamy. Jest to forma nowoczesna, dlatego często posługuje się także nowymi technologiami. W ten sposób reklamowali się na przykład Młodzi Socjaliści, oklejając kosze na śmieci plakatami z napisem: „Umowy śmieciowe do śmieci”.

Nowoczesne sposoby docierania do odbiorcy – skuteczna reklama

Współczesny odbiorca jest kapryśny i wymagający. Codziennie otaczają nas tysiące, jeśli nie setki tysięcy bodźców, dlatego reklamodawca musi się naprawdę postarać, by jego reklama zainteresowała potencjalnych klientów.

Popularną formą kampanii jest kampania teaserowa, która – jak nazwa wskazuje – ma zaintrygować, drażniąc niedopowiedzeniami i niejasnościami (od angielskiego „tease” – „drażnić, dokuczać”). Zazwyczaj kampania teaserowa zaczyna się od pojawienia się w publicznej przestrzeni haseł, którym brakuje kontekstu, pozwalającego odnieść treść do konkretnej firmy, usługi czy nawet sektora rynku. Hasło wchodzi do dyskursu publicznego, zaczyna nawet żyć własnym życiem, pojawiają się teorie, co może oznaczać.

BMS Media - Reklama

Wreszcie po jakimś czasie plakaty czy billboardy, na których promowano tajemnicze hasło, zostają ukazane w całości – większość osób jest wówczas zaskoczona, bo domysły ludzi rzadko się sprawdzają. Wiele osób nie kryje rozczarowania, jednak sukces reklamy jest murowany – zapada ona w pamięć na długo. Czasem hasła reklam teaserowych są na tyle oderwane i ogólne, że dopisuje się do nich całe historie – a to o zakochanym chłopaku, to znowu o nowym stylu życia. Później okazuje się, że hasła dotyczyły leków przeciwko biegunce – jak było w przypadku kampanii popularnych leków.

Skuteczną metodą jest gra z konwencjami oraz odniesienia do popkultury. Często hasła reklamowe stają się elementem kultury popularnej, wchodząc do języka potocznego jako utrwalone struktury czy wręcz idiomy. To chyba największy sukces kampanii, kiedy reklama z racji swej nietuzinkowości staje się rozpoznawalna nawet poza kręgiem konsumentów.

Polecamy: Reklama Łowicz – bmsmedia.pl – docieramy do klienta!