O ekologicznej budowie pompy ciepła

pompy ciepła Szczecin

Ekologia na stałe zagościła w ludzkich umysłach. Nie ma co się wobec tego faktu burzyć. Może nie wszystkim to się podoba, ale trzeba przyznać, że dużo rozwiązań, tak zwanych eko, jest niesamowita i bardzo oszczędna. Pomysłów na oszczędzanie i ekologiczne rozwiązania jest mnóstwo. Są nimi pompy ciepła, baterie słoneczne czy coraz popularniejsze domy z gliny, które w żaden sposób nie przypominają bardzo dawnych lepianek, w których mieszkali przodkowie obecnego społeczeństwa.

Pompy ciepła – ekologiczne rozwiązanie

Wszystkie te rozwiązania są przyjazne środowisku zewnętrznemu, ale i często naszej kieszeni. Inwestując przykładowo w pompę ciepła trzeba na początku zainwestować większą kwotę. Ktoś mógłby się tego na samym początku przestraszyć i stwierdzić, że to zupełnie się nie opłaca. Nie do końca jednak tak jest, ponieważ wszelkie koszty inwestycyjne zwrócą się w ciągu kilku lat a to za sprawą niższych rachunków za zużytą energię elektryczną. Czy to nie nader miła perspektywa?

Tak samo jest w przypadku baterii słonecznych. Podstawową różnicą między jednym a drugim rozwiązaniem jest to, że pompy ciepła odzyskują energię nie ze słońca (jak w przypadku wspomnianych przed momentem kolektorów słonecznych), ale z gruntu, powietrza i wody. Obojętnie, z którego rozwiązania się korzysta ma się tę pewność, że pobiera się darmową energię, wytwarzaną dla wszystkich ludzi przez „matkę natury”.

pompy ciepła suwałki

Biobudownictwo – przykłady

Dlaczego domy z gliny i słomy wracają w tak zawrotnym tempie do łask? Przede wszystkim dlatego, że są to domy bardzo wytrzymałe. Poza tym tak zwane biobudownictwo (do którego rzecz jasna te domy się zaliczają) jest bardzo przyjazne przyrodzie. Nie wytwarza bowiem w czasie budowy żadnych toksycznych materiałów. Ponadto nie wymaga zbyt wysokich nakładów energii. A co najważniejsze, gdy minie czas świetności takiego budynku, nie ma potrzeby martwić się o to co z nim zrobić, o konieczność rozbiórki, ponieważ wszystkie elementy z jakich został wykonany są naturalne. Ani glina, ani słoma, ani drewno nie zagrażają środowisku. Inną niewątpliwą zaletą jest to, że budynki postawione w ten sposób są same w sobie bardzo ciepłe, dlatego bardzo łatwo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Gdy dodatkowo do takiego domu zainstaluje się pompy ciepła oszczędność energii będzie w nim bardzo duża.

Biobudownictwo – zalety

Zwolennicy biobudownictwa wymieniają także jako zaletę nie tylko łatwość wznoszenia tego typu domów, ale bardzo niewielki koszt całej budowy. Bez względu na to czy się jest zwolennikiem tego typu tworzenia budynków mieszkalnych, czy ich przeciwnikiem to niezaprzeczalną ich zaletą jest fakt, że za sprawą stosowanych materiałów egzystując w takim mieszkaniu nie wdycha się żadnych szkodliwych zapachów wydzielanych z użytych tworzyw. Co jest bardzo korzystne dla dzieci, ale także dla alergików. Poza tym w naturalny sposób dom może oddawać i pobierać parę wodną; dzięki temu w mieszkaniu nie jest ani za wilgotno, ani zbyt sucho.

Pompy ciepła – jak znaleźć  odpowiednią firmę

Warto zdecydować się na zakup pompy ciepła wraz z montażem, gdyż możemy wtedy również skorzystać z wiedzy fachowców, którzy z pewnością zajmą się wykonaniem usługi na najwyższym poziomie. Polecaną firmą jest Video Volt Jacek Bernatowicz. Firma zajmuje się montażem pomp ciepła w Suwałkach i okolicach. O zadowoleniu klientów świadczą liczne pozytywne opinie.