Oczyszczanie pomieszczeń z pomocą filtrów HEPA, czyli jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów

Węch to jeden najważniejszych i najbardziej czułych zmysłów u człowieka. Często jesteśmy w stanie bardzo szybko wyczuć różnego rodzaju przyjemne czy też nieprzyjemne zapachy i dzięki temu zlokalizować ich źródło. Niestety w przypadku nieprzyjemnych zapachów mogą one bardzo skutecznie zniechęcić nas do przebywania w danym miejscu czy też pogorszyć nasze samopoczucie. Z tego względu tak ważne jest, aby dbać o to, żeby we własnym domu lub mieszkaniu pachniało przyjemnie.

Niestety często jednak mamy do czynienia z różnymi nieprzyjemnymi zapachami, których ciężko się pozbyć. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być źródła nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach i jak sobie z nimi radzić?

Źródło nieprzyjemnych zapachów w domu

Nieprzyjemny zapach w domu lub mieszkaniu to dość spory problem, którego źródło ciężko czasami zlokalizować, ponieważ może on się pojawić z wielu różnych powodów. Często przyczyną nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu jest np. obecność zwierząt. Takiego problemu nie da się całkowicie rozwiązać, ale można zminimalizować go, dbając o czystość swoich pupilów.

Innym problemem może być np. nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci, rozlany napój, zepsute jedzenie czy inne tego typu rzeczy.

Często jednak problem jest znacznie poważniejszy i nieprzyjemny zapach, może być spowodowany np. wilgocią, brakiem skutecznej wentylacji w pomieszczeniach, czy nawet zgonem.

W jaki sposób można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu?

Jeśli źródłem nieprzyjemnego zapachu jest np. zepsute jedzenie, kosz na śmieci czy rozlany na dywanie napój to w bardzo prosty sposób można się pozbyć tego problemu. Jednak w poważniejszych sytuacjach działanie na własną rękę nie da zadowalającego efektu. Najlepiej w tym celu skorzystać z usług profesjonalistów, którzy realizują specjalistyczne oczyszczanie pomieszczeń. Tego typu firmy mają dostęp do profesjonalnych urządzeń i metod takich jak np. ozonowanie, oczyszczanie powietrza filtrami HEPA, czy też różnego rodzaju środkami chemicznymi.

Korzystając z usług takich osób można mieć pewnością, że nieprzyjemne zapachy zostaną bardzo szybko i skutecznie usunięte z wnętrza. W przypadku działania na własną rękę nie zawsze da się to osiągnąć, więc warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów w tym temacie.

Czym są filtry HEPA?

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) to filtry powietrza charakteryzujące się bardzo wysoką skutecznością usuwania zanieczyszczeń. Zbudowane są one z cienkiego jak papier materiału filtracyjnego wykonanego najczęściej z włókna szklanego lub innych syntetycznych włókien, o określonej wielkości, gęstości i rozłożeniu. Tak przygotowany materiał składany jest w kształt harmonijki, co pozwala skutecznie zwiększyć powierzchnię filtra, zachowując jego wymiary i niskie opory przepływu powietrza.

Materiał ten umieszczany jest w odpowiednio przygotowanej ramce, która może być wykonana z tworzyw sztucznych czy też metalu. Ramka ta posiada także uszczelkę, która gwarantuje, że powietrze będzie przepływało przez materiał filtrujący, a nie przez jakieś nieszczelności w dopasowaniu filtra.

Konstrukcja oraz wykorzystywany przy produkcji filtrów HEPA materiał sprawiają, że w procesie filtracji powietrza biorą udział trzy mechanizmy takie jak:

  • dyfuzja molekularna (chaotyczne ruchy cząsteczek),
  • bezpośrednie zaczepienie,
  • osadzanie bezwładnościowe.

Każdy z tych mechanizmów działa na cząsteczki o innej wielkości, masie i poruszające się w inny sposób i z inną prędkością. To sprawia, że filtry HEPA mogą być tak skuteczne i usuwać z powietrza zanieczyszczenia wielkości od 0,003 µm do ponad 10 µm.

Gdzie stosuje się filtry HEPA?

Filtry HEPA z racji swojej wysokiej skuteczności działania wykorzystuje się obecnie w bardzo wielu miejscach, gdzie obowiązują wysokie wymagania, co do czystości powietrza. Mogą to być:

  • laboratoria,
  • sale zabiegowe,
  • sale operacyjne,
  • przemysł farmaceutyczny, spożywczy, elektroniczny, wojskowy i wiele innych.

Czasami filtry te można spotkać także w domowych oczyszczaczach powietrza, a oprócz tego wykorzystywane są one także do specjalistycznego oczyszczania powietrza i usuwania nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń. Filtry HEPA o najwyższej sprawności mogą skutecznie zatrzymywać również komórki grzybów, pierwotniaki, bakterie czy też wiele wirusów.