Oświetlenie LED i jego wykorzystanie

Jak wykorzystać oświetlenie LED

Właściwe oświetlenie w różnego rodzaju obiektach fabrycznych, biurowych czy budynkach użyteczności publicznej (jak np. muzea, hale wystawowe, centra handlowe itp.) jest jednym z wielu elementów zapewniających użytkownikom odpowiedni komfort podczas przebywania w dużej przestrzeni, a jednocześnie wpływający na wydajność pracy, bezpieczeństwo i ograniczenie nakładów finansowych na energię elektryczną.

Obecnie najczęściej wykorzystywana technologia pozwalająca na optymalne oświetlanie dużych powierzchni jest technologia LED. Uważa się powszechnie, że  wynalazcą tej ogromnie popularnej technologii jest Nick Holonyak, inżynier amerykańskiego pochodzenia, choć pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w latach dwudziestych XX wieku i były opracowane przez Olga Władimirowicza Łosiewa, radzieckiego technika radiowego .

LED w praktyce

Dlaczego warto wybrać lampy LED?

Należy pamiętać, że warunki panujące w przemyśle są trudne: duże drgania, zanieczyszczenia, wysoka wilgotności powietrza czy wahania napięcia powodują, że wybór odpowiedniego, energooszczędnego a zarazem jak najlepszego oświetlenia wymaga sporej wiedzy i doświadczenia.

Lampy przemysłowe typu LED można podzielić na kilka typów: jeśli zależy nam na punktowym oświetleniu wybranego miejsca, w którym konieczna jest szczególna widoczność, należy sięgnąć po oświetlenie miejscowe. Jeśli priorytetem jest równomierne oświetlenie dużej powierzchni, potrzebne będzie oświetlenie ogólne. Istniej tez oświetlenie złożone stanowiące połączenie wyżej wymienionych oświetleń.

Zalety lamp LED:

– mały poziom emisji dwutlenku węgla i promieniowania IR;

– bardzo wysoka żywotność, wynosząca nawet do około 50 000 godzin pracy, w zależności od tego, jaka żarówkę wybierzemy ( w przypadku najlepszych jakościowo żarówek „ zwykłych” jest to około 20 000 godzin pracy);

– bardzo wysoka skuteczność świetlna, czyli ilość światła wytworzonego z pomocą 1 wata prądu ;

– niska cena eksploatacji

– możliwość otrzymania każdej pożądanej barwy światła – w zależności od wykorzystanych związków chemicznych można uzyskać światło w kolorach czerwonym, zielonym, pomarańczowym, niebieskim i innych

– wysokie bezpieczeństwo w trakcie użytkowania;

– duży zakres temperatury pracy lampy;

– można je wykorzystywać do oświetlania zarówno wnętrz, jak i ulic, parków, autostrad itp.;

– duża energooszczędność;

-żarówki LED są lżejsze i mniejsze od żarówek tradycyjnych;

– nie zawierają szkodliwych dla środowiska związków chemicznych;

– są bezpieczne podczas eksploatacji, ponieważ nie męczą ludzkiego wzroku, nie zawierają elementów szklanych i żarników;

– krótki czas rozpalenia

Wady lamp LED:

–  wysoka cena zakupu;

– niejednorodna charakterystyka widmowa

 – ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki oka spowodowane długim wpatrywaniem się w monitory LED (np. ekrany telewizorów czy telefonów)


Planując budowę czy tez remont obiektów o charakterze przemysłowym, bardzo istotnym elementem jest odpowiedni dobór lamp LED ze względu na źródło światła, rodzaj konstrukcji oprawy oraz układ elementów elektronicznych.