Sklep online z testami na koronawirusa

testy na koronawirusa sklep online

Kupując test na koronawirusa online warto zachować szczególną ostrożność i świadomie wybierać dostawcę, który zajmuje się sprzedażą tego typu wyrobów medycznych. Ze względu na pandemię i światowy zasięg problemu z COVID-19, popularność i dostępność szybkich testów na koronawirusa wzrasta. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie gwarantują wiarygodny wynik. Na co zwrócić uwagę kupując test na koronawirusa i gdzie szukać sprawdzonych testów? 

Sklep online z testami na koronawirusa

Sklep internetowy sklep-testcovid19.pl to specjalizuje się w sprzedaży szybkich testów kasetkowych wykrywających COVID-19 oraz środków ochrony osobistej, takich jak maski, rękawice czy produkty antybakteryjne. W sprzedaży dostępne są tu obecnie dwa rodzaje testów:

  • na przeciwciała, czyli testów wykrywających obecność przeciwciał IgM i IgG z próbki krwi,
  • oraz antygenowe, czyli testy wykrywające w próbce z nosogardzieli obecność antygenów wirusa SARS-CoV-2.

Sklep online oferuje testy wiodących producentów, takich jak Artron Laboratories Inc. Wszystkie testy są przeznaczone do użytku diagnostycznego IN VITRO specjalistycznego i laboratoryjnego, a więc mogą być wykorzystywane wyłącznie przez podmioty wykonujące działalność leczniczą, w tym osoby uprawnione do udzielania świadczeń zdrowotnych, lekarzy, farmaceutów, pielęgniarki oraz laborantów. Testy sprzedawane w sklepie internetowym nie są przeznaczone do użytku domowego. 

Dlaczego to takie ważne? Wybierając sklep internetowy oferujący sprzedaż testów na koronawirusa należy mieć pewność, że wybrany dystrybutor dysponuje wyłącznie sprawdzonymi, wiarygodnymi i atestowanymi testami na koronawirusa wykorzystywanymi w sposób, dla jakiego zostały stworzone. Wysoka dokładność przeprowadzonych testów jest silnie uzależniona od sposobu i warunków ich przeprowadzenia, a posiadana wiedza w zakresie potencjalnego zachorowania na COVID-19 jest kluczowa z medycznego i społecznego punktu widzenia i nie może być zatajana. Z tego też względu testy mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby zajmujące się wykonywaniem świadczeń zdrowotnych i pod ich kontrolą. Jeśli sklep internetowy oferuje tanie testy na koronawirusa do użytku domowego, z dużym prawdopodobieństwem nie są to testy atestowane ani testy dające realny, wiarygodny wynik potwierdzający lub wykluczający zachorowanie na COVID-19. 

Na co zwrócić uwagę kupując test na koronawirusa? 

Na rynku dostępne są obecnie dwa warianty szybkich testów na COVID-19: testy antygenowe oraz testy na przeciwciała. Te pierwsze, zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, mogą być obecnie wykorzystane na równi z testami molekularnymi RT-PCR i stanowić podstawę do diagnozowania zachorowań na koronawirusa, pod warunkiem że ich czułość oszacowano na poziomie minimum 80%, a specyficzność na poziomie powyżej 97%. Testy antygenowe działają wyłącznie w okresie aktywnej infekcji i powinny być przeprowadzone w przeciągu pierwszych 5-7 dni od pojawienia się objawów choroby.

Testy na przeciwciała wykrywają obecność przeciwciał IgG oraz IgM we krwi pacjenta, który może przechodzić infekcję lub w chwili badania być już po przebytej chorobie – przeciwciała IgG stanowią długotrwałą odporność organizmu na chorobę i świadczą o tym, że pacjent przeszedł koronawirusa. Testy na przeciwciała nie mogą służyć identyfikacji pacjentów chorych. 

Bez względu na to, czy wybrany szybki test na koronawirusa będzie jedynie testem przesiewowym, czy testem prowadzonym w celu identyfikacji osób chorych na COVID-19, aby mieć pewność uzyskanego wyniku należy wykorzystywać wyłącznie atestowane produkty pochodzące od sprawdzonych producentów i zaufanych dystrybutorów. Każdy test dopuszczony do użytku powinien posiadać dokładny opis działania, czułości, specyficzności, wymagań i ograniczeń do przeprowadzenia testu, a także być dopuszczony do sprzedaży i zatwierdzony przez odpowiednie jednostki zdrowia. Jeśli test posiada certyfikat CE, certyfikat ISO 13485, jest zatwierdzony przez FDA, Europejską Agencję Leków lub inną, równoważną instytucję krajową, produkt taki należy traktować jako wiarygodny. Bez powyższych oznaczeń test na koronawirusa nie powinien być podejmowany jako bezpieczny.