Squash dla początkujących – jak się przygotować do treningu?

squash

Przyjemna aktywność sportowa oznacza, że dany sport nie tylko przynosi korzyści dla ciała, lecz daje też mnóstwo zabawy oraz radości. Z tego powodu tak ważne jest, aby nie tylko ruszać się codziennie, ale aby treningi dawały przyjemność. Jedną z dyscyplin, którą uwielbiają miliony osób, jest squash, czyli połączenie i wariacja na temat tenisa ziemnego, odbywająca się na korcie w hali. Osoby początkujące powinny zapoznać się ze szczegółami tej gry.

Na czym polega squash

Squash to sport, w którym dwóch graczy odbija naprzemiennie piłeczkę rakietami, aby ta odbiła się od ściany. Jednak podczas tego ruchu, każdy zaangażowany w grę musi nie tylko odbić przedmiot podczas swojego kolejności, ale też zrobić to w taki sposób, by utrudnić rywalizację przeciwnikowi. Do dyspozycji zawodnicy mają serwy, backhandy i forehandy. Zabawa odbywa się na korcie o odpowiednich wymiarach i z namalowanymi liniami, które określają, w których polach można się poruszać.

Jak wymagający jest to sport?

Squash to sport, który wymaga dobrej kondycji i sprawności fizycznej. Podczas gry zawodnicy dużo biegają, odbijają piłeczki, machają rakietami, rzucają się i wykonują wiele innych energicznych ruchów. Właśnie z tych powodów organizm musi być przygotowany do długotrwałego wysiłku, jednocześnie nie jest to element wykluczający innych, mniej sprawnych amatorów tego sportu. Dla osób początkujących rozwiązaniem może być mniej intensywna rozgrywka lub wykonywanie regularnych, kilkuminutowych przerw na łyk wody i zaczerpnięcie oddechu. Wraz z rozwojem i postępem na korcie będą one krótsze i rzadsze, aż do chwili, gdy nie będą potrzebne. Podczas godziny takiej zabawy można spalić nawet 800 kalorii, zatem to najlepiej pokazuje, jak wiele siły czy biegania potrzebne jest na korcie. Zaczynający gracze często decydują się początkowo na krótsze mecze, zamiast godziny startują od półgodzinnych rozgrywek.

Jakie są wskazówki dla początkujących graczy squash?

Do uprawiania tego sportu wystarczy mieć rakietę, piłkę i wygodne sportowe ubranie, które nie będzie krępować ruchów. Warto, aby osoby początkujące postawiły na przewiewną odzież, która wykonana jest z naturalnych materiałów. Dzięki temu można ją wielokrotnie prać, a do tego odprowadza wilgoć i zapewnia wentylację ciała. Także kwestia butów nie jest szczególnie uregulowana, wystarczy komfortowe, sportowe obuwie z płaską podeszwą. Tutaj istotne jest, aby nie były to produkty od razu po zakupieniu, ponieważ mogą one obcierać stopę, należy je wcześniej rozchodzić. Kolejną sprawą są wymiary boiska. Niektóre kluby sportowe same modyfikują rozmiary kortów, często są mniejsze, ale za to jest ich więcej w danym miejscu. Standardem światowym jest długość 9 metrów i 75 centymetrów oraz 6 metrów i 40 centymetrów. Do tego pole jest zamknięte czterema ścianami, a podłoga to zwykle parkiet. Nowicjuszy nie powinny zdziwić także oznaczenia liniowe na 3 ścianach, które określają miejsce do gry.

squash

Jak wybrać sprzęt i znaleźć klub w Krakowie, aby rozpocząć treningi i rozwijać umiejętności?

Podczas zakupu wyposażenia, sprzętu i wszelkich dodatków warto udać się do sklepów, gdzie pracownicy są przeszkoleni oraz posiadają wiedzę, aby doradzić osobom początkującym, chcącym lepiej poznać, czym jest squash. Kraków jest miastem, gdzie wiele osób obecnie uprawia ten sport, zatem bez problemu można wyszukać miejsca z profesjonalną obsługą. Ważną wskazówką jest stawianie na sprzęt dedykowany amatorom lub zawodnikom bez doświadczenia, ponieważ często jest on tańszy niż ten dla zaawansowanych, ale też nie posiada niepotrzebnych elementów, które są przydatne już na wyższych stopniach zaznajomienia z dyscypliną. Podobnie jest w kwestii znalezienia klubu. Dobrym pomysłem jest placówka, gdzie trenują inni startujący, a nie tylko już doświadczeni gracze. Pozwala to poznać inne osoby, które dopiero zaczynają i wymienić się spostrzeżeniami związanymi z trudnościami początkującego. Poszukiwania klubu można prowadzić z uwzględnieniem odległości do niego z domu, zwracając uwagę na ilość kortów, ich rozmiar czy inne, dodatkowe opcje, jak choćby pomoc trenera wliczoną w karnet. Niektóre punkty dedykowane są właśnie konkretnym poziom umiejętności, czyli wyłączenie dla profesjonalistów lub pół-profesjonalistów, a inne tylko dla amatorów i osób uczących się gry.