Systemy alarmowe – rodzaje i zastosowania

system alarmowy

Dbając o swoją rodzinę, decydujemy się na założenie systemu alarmowego, który zapewni nam poczucie bezpieczeństwa. Nowoczesne alarmy w skuteczny sposób chronią różnego typu obiekty, począwszy od  mieszkań, domów, po sklepy, biura, firmy, hale magazynowe, czy hurtownie.

Kiedy zamontować system alarmowy?

Zabezpieczenie domu przy pomocy alarmu chroni nie tylko nas samych, ale również nasz dobytek, dlatego system tego rodzaju najlepiej zamontować jak najszybciej. Najlepszym momentem jest zakładanie instalacji elektrycznej. Nie są to systemy nazbyt skomplikowane w użytkowaniu. Instalacja składa się z urządzeń, które współpracują ze sobą w celu wykrycia nawet najmniejszego zagrożenia.

Informują one o wszelkich niepożądanych zdarzeniach, przekazując wiadomość o nich firmie ochroniarskiej, ponieważ zainstalowanie systemu alarmowego bez połączenia z monitoringiem firmy ochroniarskiej mija się z celem. Samo wycie syreny alarmowej nie ochroni skutecznie nas samych i naszego dobytku przed zagrożeniami. Jego montaż poprzedza zazwyczaj rozpoznanie zagrożeń, jakie mogą się pojawić w obiekcie oraz ocena jego słabych punktów.

Z jakich urządzeń składa się system alarmowy?

Podstawowy system alarmowy składa się z centrali alarmowej, czujek oraz urządzeń sygnalizacji alarmu, czyli sygnalizatorów. Do jego funkcjonowania potrzebna jest także linia telefoniczna i komputer. W każdym pomieszczeniu można zainstalować czujkę według wcześniej stworzonego planu instalacji i doboru czujników.

Instalację alarmową rozbudowuje się według własnych potrzeb i integruje z innymi systemami ochrony. Charakteryzują się ona nieskomplikowanym montażem i łatwą obsługą. Niektóre z centrali, obsługujące niewielkie obiekty, mogą posiadać 4 do 8 wejść, a inne, obsługujące duże powierzchnie hali magazynowych lub hurtowni, nawet 64 czujki.

Rodzaje systemów alarmowych

Podział systemów alarmowych zależy od jego przeznaczenia, a także typu centrali. Wśród systemów alarmowych wyróżniamy:

  • antywłamaniowe,
  • przeciwpożarowe,
  • antynapadowe,
  • telewizję dozorową,
  • zestaw kontroli dostępu.

Podział systemów alarmowych ze względu na przeznaczenie

Celem systemów alarmowych antywłamaniowych jest ochrona obiektu przed włamaniem. Składa się on z czujników podczerwieni lub czujek magnetycznych montowanych na drzwiach, oknach lub bramach. Natomiast systemy antynapadowe zwykle uruchamiane pilotem, bądź przyciskiem alarmowym uaktywniają działanie pozostałych systemów alarmowych.

System telewizji dozorowej stosowany jest tam, gdzie celem jest stały nadzór nad pomieszczeniami lub budynkiem i archiwizacja zebranych materiałów. Kolejnym rodzajem systemu alarmowego jest kontrola dostępu, umożliwiająca dostęp do wybranych pomieszczeń lub całego obiektu tylko wybranych osobom. Nowoczesne technologie do określenia tożsamości osób uprawnionych wykorzystują analizę linii papilarnych, tęczówki oka lub tablic rejestracyjnych.

Natomiast system przeciwpożarowy służy wykrywaniu niebezpieczeństwa pojawienia się pożaru za pomocą czujników dymu i ognia oraz powiadamianiu właściwych służb interwencyjnych. Steruje on także przeciwpożarowymi urządzeniami interwencyjnymi. Czujki reagują szybko na dym, przekroczenie temperatury oraz promieniowanie ultrafioletowe płomienia pożaru.

Instalując system przeciwpożarowy, dobiera się czujki dla konkretnego pomieszczenia, co decyduje o skuteczności systemu. Alarmowanie o pożarze odbywa się dzięki ostrzegaczom alarmowym lub przez włączanie instalacji gaśniczej samoczynnie z centrali lub  przez człowieka.

Systemy alarmowe i przeciwpożarowe w sposób skuteczny zabezpieczają osoby oraz ich mienie przed wszelkimi zagrożeniami.