Telekonsultacje, czyli nowy wymiar pracy lekarskiej

telekonsultacje

Telemedycyna, czyli świadczenia medyczne wykonywane za pośrednictwem systemów informatycznych, nie od wczoraj jest dostępna dla europejskich pacjentów.

Jednak dopiero pandemia covid-19 sprawiła, że wiele osób usłyszało o telemedycynie po raz pierwszy. Czy lekarze zdali egzamin z prowadzenia telekonsultacji? I co Ty możesz zrobić, by zaoferować swoim pacjentom jak najlepszą opiekę, nawet nie widząc się z nimi twarzą w twarz?

Zalety telemedycyny. Czy telekonsultacje zostaną z nami na dłużej?

Gdy w marcu 2020 roku do Polski dotarła pandemia covid-19, przez chwilę wydawało się, że sparaliżuje ona pracę przychodni lekarskich a przynajmniej wyraźnie przeszkodzi ich płynnemu funkcjonowaniu. Rozwiązaniem tego kryzysu okazała się być telemedycyna i jej najpopularniejsze narzędzie – telekonsultacje.

Pozwoliła ona na bezpieczny kontakt pacjentów z lekarzami bez ryzyka nagłego zamknięcia placówki a za sprawą e-recept nikt nie został pozbawiony niezbędnych leków.

Ponieważ zagrożenie, jakie stanowi wirus SARS-CoV-2, na razie nie ustaje, Główny Inspektorat Sanitarny, Minister Zdrowia i NFZ wciąż zalecają telekonsultacje jako podstawową formę udzielania świadczeń medycznych przez lekarzy.

Choć nie obyło się bez początkowego chaosu i zdezorientowania, po ponad roku od wprowadzenia tych środków wszyscy przyzwyczailiśmy się do ich specyfiki i zaczynamy dostrzegać ich zalety. Kilka z nich warto tutaj wymienić:

  • Używane przez niektóre przychodnie rozwiązania umożliwiają lekarzom wygodną i bezpieczną pracę z domu;
  • Pacjent może skorzystać z porady lekarza zaznajomionego z historią jego choroby nawet wtedy, gdy znajduje się w podróży;
  • Telekonsultacje wprowadziły potrzebną polskiemu systemowi ochrony zdrowia gradację potrzeb. Do przeszłości odchodzą sytuację, w których na izbę przyjęć zgłaszali się pacjenci ze zwykłym przeziębieniem;
  • Wstępna telefoniczna weryfikacja powodu wizyty pozwala na efektywniejsze zorganizowanie pracy przychodni;
  • Telemedycyna nie musi ograniczać się jedynie do konwersacji telefonicznych. Nowoczesne platformy pozwalają na kontakt z lekarzem w formie czatu lub rozmowy wideo;
  • Telekonsultacje usprawniły wizyty polegające na wypisaniu kolejnej recepty na leki wspomagające pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Jak wyglądają poprawnie przeprowadzone telekonsultacje?

Odpowiednie przygotowanie lekarza do udzielenia teleporady jest niezbędne, by rozmowa nie naraziła na niepotrzebny stres żadnej ze stron. Warto korzystać z platform, które umożliwiają pacjentowi przesłanie dokumentacji medycznej i wyników badań, jakie chciałby omówić.

Jeśli zdecydowaliśmy się na wideo rozmowę, dobrze jest pamiętać o profesjonalnym stroju, nawet gdy przebywamy w domowym zaciszu.

Telekonsultacje powinny rozpocząć się od sprawdzenia, czy obie strony dobrze się słyszą a następnie potwierdzenia tożsamości pacjenta. W czasie rozmowy lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy posługuje się prostym i zrozumiałym językiem.

Specjalistyczne terminy mogą być trudniejsze do zapamiętania w warunkach połączenia przez telefon, który przecież nie jest odporny na zakłócenia przekazu.

Niezwykle istotnym z perspektywy pacjenta etapem telekonsultacji jest ich podsumowanie. Dzięki powtórzeniu najważniejszych informacji, pacjent nie zapomni swojej diagnozy i interpretacji badań. Jeszcze bardziej kluczowe może okazać się powtórzenie zaleceń dotyczących dawkowania leków, diety lub wykonania kolejnych badań.

Seniorzy z pewnością będą wdzięczni za przypomnienie o zasadach realizowania e-recepty.

telekonsultacje lekarskie

Minusy i kontrowersje wokół telemedycyny

Ze względu na to, jak nagle i niespodziewanie telemedycyna odmieniła opiekę zdrowotną w naszym kraju, nie jest pozbawiona wad i mankamentów. Pacjenci prezentują wobec niej bardzo mieszane postawy. Jedni, nieprzyzwyczajeni do takiego rozwiązania, długo zwlekają i kontaktują się z lekarzem, gdy choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium rozwoju.

Inni nie szanują czasu specjalisty, nie przygotowują się do teleporady, odbierają telefon na zakupach lub spotkaniu towarzyskim i proszą o przesunięcie rozmowy na inną godzinę.

Istotnym problemem obecnego czasu są także ograniczone możliwości zawodowego rozwoju dla lekarzy. Telekonsultacje oznaczają często rutynę i nie sprzyjają pogłębianiu medycznych zainteresowań. Temu problemowi łatwo jednak zaradzić, korzystając ze zdalnych kursów i szkoleń. Jednym z podmiotów oferujących praktyczne kursy dla medyków jest fundacja Medelight.

Misją fundacji jest poszerzanie horyzontów zawodowych młodych i starszych doświadczeniem lekarzy wraz z umożliwianiem zawarcia wartościowych znajomości w myśl zachowania zasady work-life balance. Inwestycja w nowoczesne kursy medyczne to dobry sposób na rozbudowywanie kompetencji nawet w czasie pandemii.