Wieliczka – walory turystyczne

rynek wieliczka

Wieliczka to miejscowość leżąca w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. Każdy z nas kojarzy choćby Wieliczkę z opowieści polskich. Spora grupa osób miała okazję zwiedzić Wieliczkę i dowiedzieć się czegoś ciekawego o jej historii i funkcji. Dziś w Wieliczce znajduje się kopalnia soli oraz ośrodki turystyczne. Wiele osób po dziś dzień przyjeżdża zwiedzać Wieliczkę i okolice. Jest to miejsce, które odwiedza rocznie ponad milion turystów.

Największe atrakcje w Wieliczce


Jakie są najciekawsze miejsca w Wieliczce i co tak naprawdę trzeba zobaczyć? Przede wszystkim, sama kopalnia niejednemu zapiera dech w piersiach. Całe miasto oraz kopalnia zachwycają nie tylko wyglądem, ale i walorami.
Trasa górnicza – jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Po całej kopalni, wzdłuż szlaku, prowadzi nas zaznajomiony z terenem przewodnik. Mamy więc szansę na chwilę wczuć się klimat, w jakim na co dzień pracują górnicy wydobywając sól. Trasa górnicza jest łatwa, więc mogą nią podążać zarówno dorośli, jak i dzieci.
Kaplica św. Kingi – miejsce, które najbardziej docenią pielgrzymi. Jest to część sakralna kopalni – podążając szlakiem nazwanym ‘’Szczęść Boże’’, można znaleźć drogę do kaplicy, po drodze mijając niecodzienne widoki.
Muzeum Żup Krakowskich – powstałe w połowie XX wieku, wciąż zachwyca. Wielu turystów z całego świata zwiedza muzeum jako jedną z głównych atrakcji Wieliczki. Muzeum to posiada dwie części – zewnętrzną i podziemną. Część zewnętrzna znajduje się w Zamku Żupnym – jest on wpisany na listę UNESCO, we wpisie o kopalni w Wieliczce. Część podziemna natomiast charakteryzuje się ogromną powierzchnią. W Europie jest ona sklasyfikowana jako największe muzeum podziemne. Do dziś, w naziemnej części muzeum, organizowane są publiczne wydarzenia.
Każdy – obojętnie, czy przybył firmowo, z rodziną czy z wycieczką – znajdzie dla siebie odpowiedni rodzaj atrakcji. Dla pielgrzymów bardzo cenna będzie kaplica św. Kingi, dzieci będą zachwycone widokiem czegoś pięknego. Muzeum zapewni nam niezapomniane wrażenia, zarówno część zewnętrzna, jak i podziemna. Dla dorosłych, wycieczka po Wieliczce i poznanie wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, stanowi nieodłączny element każdej wyprawy w grupie. Poza tym, dzieci chłoną wiedzę, a w przypadku kopalni soli w Wieliczce można dowiedzieć się wielu ciekawych i historycznych informacji. Warto więc pomyśleć o Wieliczce, gdy wiemy że szykuje się wolny dzień lub weekend. Polecamy również skorzystanie z profesjonalnych usług przewodnickich https://auschwitzsaltminetours.co.uk.

kopalnia w wieliczce

Dlaczego warto zwiedzić Wieliczkę?

Przede wszystkim istotny jest fakt, iż kopalnia soli w Wieliczce widnieje na liście UNESCO, jako światowe dziedzictwo kultury. Wieliczka poza tym, ma bardzo bogatą i długą historię. Wydobywanie soli odbywało się tu już w IX wieku. Warzelnictwo rozpoczęło się od wydobywania solanki z wody. Gdy przeniesiono stolicę Polski z Gniezna do Krakowa, książę Kazimierz Odnowiciel bardzo potrzebował funduszy ze sprzedaży soli, by móc naprawić zniszczony przez Tatarów Kraków.
W tym mieście istotne jest więcej atrakcji niż sama kopalnia. Okolice Wieliczki należą do atrakcji turystycznych. Wiele jest hoteli i pensjonatów, w których każdy z nas może się zatrzymać, gdy planujemy dłuższą wycieczkę w te rejony.
W kopalni oczywiście można dostać różnego rodzaju pamiątki, które zawsze będą przypominać nam wycieczkę do Wieliczki. Wszelkie miejsca warte zwiedzenia, najczęściej mogą zostać przez nas sfotografowane. Warto jednak zaopatrzyć się w pamiątki i uważnie słuchać przewodnika. Wtedy nie uleci nam żadna ciekawa informacja.