Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłku Kindergeld

kindergeld

Odkąd Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, Polacy pracujący w Niemczech mogą również ubiegać się o przyznanie zasiłku rodzinnego Kindergeld na swoich dzieci. Cała procedurę przedstawiliśmy poniżej.


Kto może ubiegać się o Kindergeld?

O zasiłek rodzinny może ubiegać się rodzic lub też opiekun prawny dziecka jeśli:

  • Legalnie pracuje w Niemczech przynajmniej od 6 miesięcy
  • Posiada własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec
  • Jest wysłany do pracy w Niemczech przez polską firmę

W każdym z powyższych przykładów dzieci ubiegającego się muszą przebywać na stałe w gospodarstwie rodzinnym tegoż pracownika. Nie ma znaczenia, czy dzieci mieszkają w Polsce czy też w Niemczech.

Na kogo przysługuje Kindergeld?

zabawaZasiłek rodzinny przyznawany jest zarówno na dzieci biologiczne, jak i przysposobione. Istnieje również możliwość otrzymania pełnego świadczenia na dzieci przyjęte do gospodarstwa domowego pracownika na stałe. Przykładowo dzieci współmałżonka z innego związku, dzieci zarejestrowanego partnera życiowego, dzieci przybrane, a nawet wnuki, jeśli opiekę prawną nad nimi sprawuje dziadek ubiegający się o takie świadczenie. Można je otrzymywać na potomstwo od jego narodzin aż do osiągnięcia pełnoletności. Czas ten może zostać wydłużony, jeśli tylko dziecko kontynuuje naukę, czyli maksymalnie do 25 roku życia.

Numer identyfikacyjny

Od 01.01.2016 istotnym warunkiem otrzymania Kindergeld jest dysponowanie przez wnioskodawcę numeru identyfikacyjnego, czyli Steuerliche Idendifikationsnummer. Aby go otrzymać, należy mieć niemiecki adres zameldowania, a także rozliczać podatki na terenie Niemiec. Osoby, które nie są na stałe zameldowane, a podjęły sezonową pracę, otrzymują także numer identyfikacji po pierwszym rozliczeniu podatkowym w Niemczech.

Numer identyfikacyjny ma swoje miejsce na zaświadczeniu o zarobkach lub też na decyzji podatkowej. Jeśli numer IdNr jest całkowicie nieznany, można wypełnić odpowiedni formularz na stronie rządowej – www.bzst.de. Informacje o numerze identyfikacyjnym są w pełni poufne, dlatego numer zostanie przesłany listownie na podany adres zameldowania. Czas oczekiwania na taką przesyłkę to nawet miesiąc.

Kindergeld, a 500+

Pozyskiwanie obu świadczeń jest możliwe, ale w tym wypadku zasiłku rodzinnego Kindergeld zostaje nieco pomniejszona o kwotę odpowiadającą 500 złotym. FamilienKasse o wypłacie świadczenia informuje wcześniej polski Urząd Marszałkowski.

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć do Familienkase?

dziecko

Skorzystaj z pomocy specjalistów. Tax-Pol – pomoc w uzyskaniu zasiłku rodzinnego kindergeld.

Lista dokumentów, które powinno się dołączyć do wniosku o Kindergeld, jest dość długa i uzależniona przede wszystkim od formy zatrudnienia opiekuna dziecka. Warto więc dopilnować, by skompletować od razu wszystkie wymagane zaświadczenia. Unikniemy w ten sposób konieczności ich późniejszego dosyłania i skrócimy czas oczekiwania na wypłaty.

Warto pamiętać, że procedura przyznawania tego świadczenia bywa długa – niekiedy to nawet 6 miesięcy. Dlatego warto rozpocząć ją jak najszybciej. Nawet jeśli rozpatrywanie wniosku się wydłuży w czasie, ale ostatecznie wynik będzie pozytywny, to świadczenia zostaną wypłacone nawet wstecznie. Raz otrzymane świadczenie trwa aż do zakończenia przez pracownika swojej pracy w Niemczech lub do osiągnięcia przez dzieci pełnoletności.

Wysokość Kindergeld w 2019 r. na szczęście ulegnie zmianie. Docelowo, wypłacana suma ma zostać nieco podniesiona o 25 euro na każde dziecko. Pierwsza podwyżka nastąpi prawdopodobnie już w lipcu 2019 r. i wyniesie 10 euro. Na kolejną podwyżkę trzeba będzie nieco poczekać do stycznia 2021 roku, wtedy to Kindergeld wzrośnie o kolejne 15 euro.

 


 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

podatek z Anglii jak rozliczyć
niemcy zwrot podatku
niemcy zasiłek rodzinny kindergeld
Co jest potrzebne do wykonania zwrotu podatku z UK? Jakie są klasy podatkowe w Niemczech? Do ilu lat wstecz można starać się o Kindergeld?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu