Wycinka drzew a okres lęgowy ptaków

wycinka drzew

W okresie lęgowym ptaków można wycinać drzewa. Istnieje jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, by można było taką wycinkę przeprowadzić bez poniesienia konsekwencji prawnych.

Co zatem zrobić, by móc bez przeszkód wyciąć drzewo i zminimalizować w jak największym stopniu wyrządzone zwierzętom szkody? Przeczytaj artykuł i uzyskaj wszystkie niezbędne informacje!

Jak okres lęgowy wpływa na możliwość wycinania drzew?

Na pierwszy rzut oka jest to dosyć trudny temat, ze względu na to, że w Polsce występuje mnóstwo gatunków ptaków. Oznacza to, że każdy z nich będzie gniazdował w zupełnie odmiennym terminie. Dlatego też, aby zapewnić ptactwu jak najlepszą ochroną, przyjęło się, że sezon lęgowy trwa od 1 marca do 15 października. Zgodnie z prawem, straszenie zwierząt, płoszenie ich lub uszkadzanie ich siedlisk, szczególnie w przypadku gatunków chronionych, jest traktowane jako poważne wykroczenie, a nawet przestępstwo. Aby uniknąć posądzenia o tego typu czynności, przed wycięciem drzewa w sezonie lęgowym ptaków, konieczne jest sprawdzenie, czy nie jest ono zasiedlone. 

Co robić, gdy drzewo przeznaczone do wycięcia jest zasiedlone?

Konieczność zapewnienia ochrony zwierzętom obowiązuje nas przez cały rok. Co zatem robić w sytuacji, gdy udało Ci się uzyskać zezwolenie na ścięcie drzewa poza okresem lęgowym, a na drzewie zamieszkał ptak? Wówczas postępowanie jest dokładnie takie samo, jak w sezonie lęgowym – konieczne jest uzyskanie zezwolenia od Regionalnego lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W sytuacji, gdy ścięcie drzewa nie jest palącą koniecznością, możesz po prostu zaczekać, aż skończy się czas gniazdowania. 

ścinka drzew

Firma Drzewa Expert pomoże Ci z kwestiami formalno-prawnymi związanymi z wycinką drzew we Wrocławiu.

Ekspertyza ornitologiczna – czy jest wymagana?

Aby ustalić, czy drzewo, które chcesz wyciąć, nie jest zasiedlone, musisz przez pewien czas prowadzić jego obserwację. Zdarzają się jednak sytuacje, w których choćby ze względu na rozmiary drzewa nie jest to zbytnio możliwe. Warto w takich przypadkach zlecić ekspertyzę ornitologiczną, dzięki której uzyskasz dokładny raport na temat gatunków zasiedlających drzewo, a także sugerowane możliwości zmniejszenia zagrożeń. Ekspertyza taka nie jest narzucona prawem, są jednak przypadki, w których przeprowadzenie jej jest szczególnie dobrym pomysłem. 

Czy uzyskanie zezwolenia na wycinkę kończy formalności?

Jeśli bierzemy pod uwagę aspekty związane z wylęganiem się ptaków – niestety nie. Tak jak była o tym mowa powyżej, często zdarzają się sytuacje, w których uzyskujesz zezwolenie na ścięcie drzewa (niezasiedlonego), a potem nagle okazuje się, że jednak zostało ono zamieszkane. Uzyskane zezwolenie jest ważne przez 6 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli drzewo zostanie zasiedlone w ciągu np. 3 miesięcy od załatwienia formalności, również nie możesz wyciąć drzewa tak po prostu, lecz musisz uzyskać wspomnianą już wcześniej zgodę dodatkową. W przypadku, gdy chodzi o sytuację, w której wycinka jest absolutnie konieczna (np. drzewo stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego), koniecznie zawrzyj to we wniosku, by przyspieszyć proces uzyskiwania zgody.

Co z innymi mieszkańcami drzew?

Branie pod uwagę jedynie ptasich gniazd podczas sprawdzenia stanu zasiedlenia drzewa jest trochę jak ewakuowanie z zawalającego się bloku jedynie najzamożniejszych mieszkańców – niesprawiedliwe. Dlatego też liczy się również to, czy na drzewie przeznaczonym do wycinki nie zamieszkały np. wiewiórki, czy też podlegające ochronie gatunki owadów. Nawet jeśli wielu wyda się to absurdalne, jest konieczne dla zachowania równowagi w przyrodzie.

Sezon lęgowy ptaków to czas, w którym wycinka drzew jest możliwa, lecz jedynie pod określonymi warunkami. Zapoznaj się z nimi nie tylko po to, by uniknąć konfliktów z prawem, lecz też po to, by nie zaburzyć równowagi gatunków w przyrodzie.