Wymiana uszczelek w oknach

wymiana uszczelek w oknach wałbrzych

Regularne wymienianie uszczelek w oknach jest podstawową czynnością, która pozwoli nam przez dłuższy czas korzystać z okna. Wymiana uszczelek zwiększy komfort użytkowania okna. Uszczelki, to elementy w oknach, które zużywają się po pewnym czasie. Ważne jest kontrolowanie ich stanu. Jeśli zauważymy, że od jakiegoś czasu okna są mniej szczelne i nie domykają się, należy wymienić uszczelki jak najszybciej. Przecieranie się uszczelek lub ich pękanie powoduje dyskomfort w użytkowaniu okien.

Przede wszystkim, warto wiedzieć, kiedy tak naprawdę należy wymienić uszczelki. Konieczne jest dokonywanie przeglądu okien co pewien czas, by upewnić się, że wszystko jest w porządku z ramą, okuciem i samym skrzydłem. Regularne przeglądy zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort w użytkowaniu okien. Dodatkowo, taki przegląd wpłynie na utrzymanie odpowiedniej temperatury i termoizolacji w mieszkaniu. Aby odpowiednio sprawdzić, w jakim stanie są nasze uszczelki, konieczne jest dokonywanie przeglądów w trakcie lata oraz przed zimą. W tym celu wykonuje się regulacje skrzydeł okiennych oraz regulacje wysokości. Jest to zabieg, który może przeprowadzić każdy z nas. Poniżej znajdziecie informacje, które zostały zebrane dzięki firmie Halupczok, specjalizującej się w produkcji okien.

Aby sprawdzić stan uszczelek, należy wykonać po kolei następujące czynności:

 • Uchylenie okna i zdjęcie osłonki z dolnego zawiasu,
 • Dokręcenie śruby regulacyjnej w celu uniesienia okna,
 • Kontrolowanie, czy okno może swobodnie się uchylać,
 • Otwarcie całego okna, by uregulować wszystkie kierunki,
 • Regulacja okucia w zawiasie górnym,
 • Ponowna kontrola sprawnego zamykania i otwierania się okna,
 • Kontrola sprawności klamki,
 • Nasmarowanie ruchomych części.

Kontrola uszczelek i stanu okien jest ważna przez cały rok. Jednak przed zimą lub w lecie, powinniśmy szczególnie zadbać o stan okien i wszystkich uszczelek.
Przed sezonem zimowym, musimy skontrolować szczelność okna i siłę docisku. W tym celu, musimy przekręcić rolki w okuciu okiennym, na skrzydle. Rolki, które są przekręcane, muszą znajdować się bliżej uszczelki. Natomiast, w sezonie letnim, rolki przekręcamy w taki sposób, by znajdowały się one o wiele dalej uszczelki. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zachować szczelność pomiędzy ramą a uszczelką.

wymiana uszczelek w oknach wałbrzych

Warto wspomnieć, że koszt uszczelek jest zdecydowanie niższy, niż wymiana całego okna. Uszczelki wymienia się w ramach oraz na skrzydłach i zawiasach. Aby w sposób odpowiedni zakupić nowe uszczelki, należy okazać przedstawicielowi firmy kartę gwarancyjną okien oraz umowę z producentem. W dokumentach tych ściśle określone są rodzaje i parametry okien oraz uszczelek.  Jeśli nie posiadamy takiej karty, odpowiednim wyjściem z sytuacji będzie zdjęcie starych uszczelek i zmierzenie ich. W wyborze uszczelek koniecznie należy zwrócić uwagę na wysokość oraz szerokość profilu uszczelki.

Wymiana uszczelek w oknach krok po kroku:

 • Wybór nowych uszczelek dopasowanych do typu okna,
 • Zdemontowanie starych uszczelek,
 • Dokładne wyczyszczenie ościeżnicy i ram,
 • Nałożenie uszczelki na rowki montażowe,
 • Zamknięcie okna aż do wyschnięcia kleju.

Instrukcja ta wydaje się być prosta, jednak warto zlecić to zadanie specjalistom. Wymiana uszczelek w oknach jest często wykonywaną usługą. Przy montażu nowych uszczelek, konieczne jest dokładne i wyczyszczenie rowków po starych uszczelkach. Klej, zabrudzenia lub tłuszcz mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonalność okna po zamontowaniu nowych uszczelek. Po wykonaniu usługi, uszczelki będą nam służyć przez kolejne lata.