Wymiana uszczelek w oknach

wymiana uszczelek w oknach wałbrzych

Regularne wymienianie uszczelek w oknach jest podstawową czynnością, która pozwoli nam przez dłuższy czas korzystać z okna. Wymiana uszczelek zwiększy komfort użytkowania okna. Uszczelki, to elementy w oknach, które zużywają się po pewnym czasie. Ważne jest kontrolowanie ich stanu. Jeśli zauważymy, że od jakiegoś czasu okna są mniej szczelne i nie domykają się, należy wymienić uszczelki jak najszybciej. Przecieranie się uszczelek lub ich pękanie powoduje dyskomfort w użytkowaniu okien.

Przede wszystkim, warto wiedzieć, kiedy tak naprawdę należy wymienić uszczelki. Konieczne jest dokonywanie przeglądu okien co pewien czas, by upewnić się, że wszystko jest w porządku z ramą, okuciem i samym skrzydłem. Regularne przeglądy zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort w użytkowaniu okien. Dodatkowo, taki przegląd wpłynie na utrzymanie odpowiedniej temperatury i termoizolacji w mieszkaniu. Aby odpowiednio sprawdzić, w jakim stanie są nasze uszczelki, konieczne jest dokonywanie przeglądów w trakcie lata oraz przed zimą. W tym celu wykonuje się regulacje skrzydeł okiennych oraz regulacje wysokości. Jest to zabieg, który może przeprowadzić każdy z nas.

Aby sprawdzić stan uszczelek, należy wykonać po kolei następujące czynności:

 • Uchylenie okna i zdjęcie osłonki z dolnego zawiasu,
 • Dokręcenie śruby regulacyjnej w celu uniesienia okna,
 • Kontrolowanie, czy okno może swobodnie się uchylać,
 • Otwarcie całego okna, by uregulować wszystkie kierunki,
 • Regulacja okucia w zawiasie górnym,
 • Ponowna kontrola sprawnego zamykania i otwierania się okna,
 • Kontrola sprawności klamki,
 • Nasmarowanie ruchomych części.

Kontrola uszczelek i stanu okien jest ważna przez cały rok. Jednak przed zimą lub w lecie, powinniśmy szczególnie zadbać o stan okien i wszystkich uszczelek.
Przed sezonem zimowym, musimy skontrolować szczelność okna i siłę docisku. W tym celu, musimy przekręcić rolki w okuciu okiennym, na skrzydle. Rolki, które są przekręcane, muszą znajdować się bliżej uszczelki. Natomiast, w sezonie letnim, rolki przekręcamy w taki sposób, by znajdowały się one o wiele dalej uszczelki. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zachować szczelność pomiędzy ramą a uszczelką.

wymiana uszczelek w oknach wałbrzych

Warto wspomnieć, że koszt uszczelek jest zdecydowanie niższy, niż wymiana całego okna. Uszczelki wymienia się w ramach oraz na skrzydłach i zawiasach. Aby w sposób odpowiedni zakupić nowe uszczelki, należy okazać przedstawicielowi firmy kartę gwarancyjną okien oraz umowę z producentem. W dokumentach tych ściśle określone są rodzaje i parametry okien oraz uszczelek.  Jeśli nie posiadamy takiej karty, odpowiednim wyjściem z sytuacji będzie zdjęcie starych uszczelek i zmierzenie ich. W wyborze uszczelek koniecznie należy zwrócić uwagę na wysokość oraz szerokość profilu uszczelki.

Wymiana uszczelek w oknach krok po kroku:

 • Wybór nowych uszczelek dopasowanych do typu okna,
 • Zdemontowanie starych uszczelek,
 • Dokładne wyczyszczenie ościeżnicy i ram,
 • Nałożenie uszczelki na rowki montażowe,
 • Zamknięcie okna aż do wyschnięcia kleju.

Instrukcja ta wydaje się być prosta, jednak warto zlecić to zadanie specjalistom. Wymiana uszczelek w oknach jest często wykonywaną usługą. Przy montażu nowych uszczelek, konieczne jest dokładne i wyczyszczenie rowków po starych uszczelkach. Klej, zabrudzenia lub tłuszcz mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonalność okna po zamontowaniu nowych uszczelek. Po wykonaniu usługi, uszczelki będą nam służyć przez kolejne lata.

Jeśli poszukują Państwo firmy, która zajmuje się wymianą uszczelek to polecamy firmę Okna Luch z Wałbrzycha. Swoje usługi świadczy ona profesjonalnie i terminowo, dzięki czemu unikniemy w domu chłodu i przeciągów.