Wypoczynek w hotelu 4- gwiazdkowym – sprawdź jakich standardów możesz oczekiwać!

Podstawowym kryterium wyboru hotelu są gwiazdki, które informują gościa o standardzie placówki. W Polsce system gwiazdek informujący o usługach hotelowych wprowadzono na mocy Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Natomiast w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 roku znajdują się szczegółowe wymagania dotyczące wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług w poszczególnych kategoriach hoteli. Gwiazdki przydziela marszałek województwa, zgodnie z sugestią specjalnej komisji, która opiera się na długiej liście zawierającej 52 punkty. Stanowi ona podstawę rekomendacji komisji do przydzielenia placówce hotelowej konkretnej ilości gwiazdek. 

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki hotelowe zostały wprowadzone w celu ujednolicenia standardów w placówkach hotelowych, co ma ułatwić turystom wybór obiektu, zgodnie z wymaganiami i potrzebami gościa. Pozwalają one szybko zorientować się w wyposażeniu placówki, a także udogodnieniach i usługach oferowanych przez hotel. Gwiazdki przydziela marszałek województwa, zgodnie z sugestią specjalnej komisji, która składa się z przedstawicieli branży hotelarskiej, straży pożarnej, nadzoru budowlanego i Sanepidu. Wśród wymagań są takie, które musi spełnić każda placówka bez względu na ilość gwiazdek. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie oświetlenia wokół hotelu, utwardzonej nawierzchni dojazdu i dojścia, ochrony wejścia przed nadmiernym wpływem powietrza z zewnątrz, w ogólnodostępnych wnętrzach obecności wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, a także ogrzewania, instalacji sanitarnej z zimną i ciepłą wodą, telefonu i faksu w recepcji oraz windy lub ruchomych schodów. W ogólnodostępnych łazienkach muszą znajdować się: wc, umywalki z lustrem, pojemniki na śmieci, dozowniki z mydłem, suszarki lub jednorazowe ręczniki.

Jakie standardy panują w polskich hotelach 4 – gwiazdkowych?

Hotele 4 – gwiazdkowe są obiektami o bardzo wysokim standardzie, a także szerokiej ofercie usług. Pokoje muszą mieć określona minimalną powierzchnię. Pokój jednoosobowy – 12 metrów kwadratowych, dwuosobowy – 16 metrów kwadratowych, a apartament powinien być wyposażony w salon o powierzchni 25 metrów kwadratowych, a także sypialnię z łazienką, część wejściową z wydzielonym wc. Jeśli chodzi o wyposażenie:

  • pokój musi posiadać łóżko jednoosobowe o powierzchni 90 na 200 centymetrów lub dwuosobowe o powierzchni 140 na 200 centymetrów, wnękę garderobianą lub szafę z minimum trzema wieszakami dla każdego gościa hotelowego, szafkę nocną lub stolik, stół, biurko, krzesło, kanapę, jeden lub dwa fotele w zależności od pokoju, lustro, wieszak na odzież wierzchnią, oświetlenie górne, lampkę nocna i osobno do pracy, dostęp do przynajmniej jednego gniazdka elektrycznego, najlepiej w miejscu pracy;
  • na podłodze powinna znajdować się wykładzina dywanowa, bądź dywaniki przy łóżkach. Uzupełnieniem wyposażenia wnętrz w hotelu 4 – gwiazdkowym są zasłony, żaluzje lub rolety,  naczynia do picia, wraz z wodą dla każdego gościa, lodówka i minibar, telewizor, telefon, materiały do pisania, przyrządy do czyszczenia odzieży i obuwia, suszarka do włosów, przyrządy do szycia;
  • w łazience powinna znajdować się kabina prysznicowa lub wanna z natryskiem wyposażona także w osłonę, umywalka, wc, półka, lustro, gniazdko elektryczne, pojemnik na śmieci, mydełko, dozownik z mydłem, ręcznik kąpielowy i mniejszy, kubek jednorazowy lub szklanka.

Wyposażenie ogólne hotelu 4 – gwiazdkowego

Budynek 4 – gwiazdkowego hotelu jest oświetlony z zewnątrz, a szczególnie wejście dla gości. Przed wejściem znajduje się osłona przed deszczem, a drzwi otwierają się automatycznie bądź obrotowo. Zazwyczaj towar dostarcza się do placówki innym wejściem niż to dla gości. Przed wejściem znajduje się strzeżony parking. W całym obiekcie funkcjonuje klimatyzacja, nie mówiąc już o dostępności przez całą dobę zimnej i ciepłej wody, a także telefonu, faksu., telewizji, internetu, radia. Hotele wyższe zaopatrzone są zawsze w windę. Obsługa jest na najwyższym poziomie. Goście mogą liczyć na: przechowywanie bagażu, wartościowych przedmiotów i pieniędzy, usługę budzenia, podawanie śniadań, codzienne sprzątanie pokoju,  wymianę ręczników i pościeli, możliwość zakupu ciepłych napojów przez całą dobę, kwiatów, room service, pranie, prasowanie, czyszczenie odzieży, a także dostępność do sal konferencyjnych i usług związanych z odnową biologiczną. 

Hotel 4 – gwiazdkowy w Krakowie

W Krakowie 4 – gwiazdkowy hotel można znaleźć w samym sercu krakowskiego Kazimierza, gdzie łączy się historii, tradycja i nowoczesna elegancja. To nietuzinkowe miejsce, w którym każdy gość będzie czuł się wyjątkowo, a także miejsce robiące magiczne wrażenie na turystach, o niepowtarzalnym smaku i zapachu, który na długo pozostanie w ich pamięci. Oryginalne wnętrza i starannie wykonane potrawy to wizytówka hotelowej restauracji, gdzie serwuje się kuchnię polską z akcentami kuchni żydowskiej i fusion. Goście hotelowi w Krakowie będą zaskoczeni nowoczesnymi aranżacjami, smakiem dobrze znanych potraw w niebanalnych wnętrzach. Zabytkowe kamienice, urokliwe uliczki i stare synagogi stanowią otoczenie i tworzą niesamowitą atmosferę Kazimierza – jednej z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Krakowa. Warto wybrać to niezwykłe miejsce na pobyt w siedzibie polskich królów.