Wyposażenie pokoju osoby chorej leżącej – co jest niezbędne?

łóżka medyczne

Rola opiekuna osoby chorej i leżącej jest niezwykle trudna i z wielu przyczyn wymaga odpowiedniego przygotowania.

Opieka osobą, która nie może się samodzielnie poruszać i zadbać o swoje potrzeby wymaga odpowiedniej siły fizycznej, a także umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami. Z pomocą może przyjść wyposażenie, które powinno znaleźć się w pokoju leżącego.

Do opieki nad osobą, która w wyniku choroby jest zmuszona do nieustannego leżenia, niezbędny będzie wielofunkcyjny sprzęt medyczny. Bez niego trudno będzie ułożyć chorego w odpowiedniej pozycji, a także zapewnić mu komfort. Zbyt długie leżenie może doprowadzić do pogłębienia się choroby bądź rozwoju nowych, ale równie poważnych schorzeń.

Trudności w opiece nad osobą leżąca

Sytuacja, w jakiej znajduje się osoba choroba, która nie może samodzielnie załatwić swoich podstawowych potrzeb, nie należy do najłatwiejszych. Wiele osób jednak zapomina, że bliski podejmujący się opieki również zacznie mierzyć się z wieloma problemami i trudnościami natury fizycznej i psychicznej. Rola opiekuna nie należy do najłatwiejszych, gdyż oprócz stalowej woli oraz umiejętności panowania nad swoimi emocjami, konieczne będzie zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni, w której zamieszka chory.

Konieczne będzie zapewnienie mu wszelkich niezbędnych rzeczy, a także zadbać o jego wygodę i komfort. Wielu opiekunów zastanawia się jakie wyposażenie oraz akcesoria mogą okazać się przydane. Z racji tego, że zakup odpowiedniego sprzętu medycznego to nierzadko spory wydatek, warto zadbać o to, aby wszystkie kupione narzędzia faktycznie wpłynęły na komfort chorego, jak i były pomocne dla jego opiekuna.

Warto kierować się indywidualnymi potrzebami pacjenta i w miarę możliwości zapytać go, czego będzie potrzebował. Konieczne jest jednak zapewnienie mu stołu lub łóżka medycznego, w którym zacznie spędzać czas po rozpoczęciu rekonwalescencji.

Stoły i łóżka medyczne dla osoby leżącej

Pozycja leżąca, zwłaszcza jeśli osoba chora nie jest w stanie samodzielnie się podciągnąć czy usiąść, nie jest naturalna dla człowieka. W efekcie długotrwałego leżenia na ciele mogą pojawiać się odleżyny, a ból nimi spowodowany z pewnością wpłynie na komfort fizyczny i psychiczny naszego pacjenta. Dlatego tak istotne jest wyposażenie pokoju chorego w niezbędny sprzęt medyczny, który pomoże mu przetrwać ten trudny czas.

Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne to coś, czego nie może zabraknąć w pokoju osoby chorej i leżącej. Stoły i łóżka medyczne pozwalają chorym na przyjęcie pozycji leżącej bez obaw, że w krótkim czasie pojawią się odparzenia oraz odleżyny. Nowoczesne łóżka medyczne przydają się również ze względu na swoje funkcje. Coraz więcej modeli stołów medycznych jest wyposażonych w specjalne sterowanie elektroniczne, dzięki czemu pacjent jest w stanie z pomocą pilota samodzielnie podnieść się do pozycji siedzącej.

Stoły i łóżka medyczne to niezwykłe ułatwienie dla opiekunów osób leżących. Jednocześnie łóżko rehabilitacyjne umożliwia umieszczenie w stelażu specjalnego materaca przeciwodleżynowego. Dzięki temu bliska nam osoba nie będzie cierpiała dodatkowego bólu, wywołanego martwicą skóry.

stoły medyczne

Przydatne wyposażenie pokoju osoby chorej i leżącej

W pokoju osoby stale leżącej przydatny może się okazać stolik przyłóżkowy, dzięki któremu chory nie będzie musiał wychodzić z łóżka, aby spożyć bezpiecznie ciepły posiłek. Stolik będzie także przydatny do czytania, zwłaszcza w przypadku modeli z regulowanym blatem.

Przydatnym wyposażeniem w pokoju chorego będzie także szafka przyłóżkowa z szufladami. Nie tylko można na niej postawić lampkę, ale również będzie idealna do przechowywania wszystkich leków. Zazwyczaj szafki do łóżka medycznego są projektowane w taki sposób, aby za pomocą kółek montowanych u ich podstawy, można je było w łatwy sposób przenosić w obrębie pomieszczenia.

Dla pacjentów, którzy nie chcą spędzać całego dnia w łóżku, niezbędny będzie fotel geriatryczny z regulacją elektryczną. Nie tylko pozwoli osobie leżącej na zajęcie wygodnej pozycji, ale również zapewni mu maksymalny komfort podczas poruszania się. Fotel również może pełnić funkcję siedzenia dla opiekuna, który w razie konieczności może go rozłożyć do spania.

Przy opiece nad osobą leżącą dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju podnośniki oraz barierki, pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa chorego.