Zabawki logopedyczne – co warto kupić dla swojej pociechy?

Logopeda to specjalista, który na co dzień zajmuje się pracą nad problemami z odpowiednią mową oraz rozwojem całego aparatu głosowego. Wszelkie problemy związane z diagnozą, stymulacją rozwoju mowy oraz terapią zaburzeń takich jak problemy z artykulacją, głosem, odpowiednim językiem pisanym, a nawet z jedzeniem i połykaniem to dla logopedy zwykła codzienność.

Praca logopedy

Mylnie zakłada się, że logopeda zajmuje się tylko i wyłącznie korekcją wad wymowy. W rzeczywistości jednak jego pole działań jest jak widać o wiele bardziej, a sam logopeda może pracować również z dziećmi z zaburzeniami dysleksyjnymi, opóźnionym lub niedokończonym rozwojem swojej mowy, problemami neurologicznymi wpływającymi na mowę, czy też dziećmi z autyzmem i zespołem Aspergera. Niektórzy specjaliści są w stanie poradzić sobie nawet z problemami mowy wśród dzieci dwujęzycznych! Aby ich praca była jednak efektywna, konieczne jest korzystanie z odpowiednich akcesoriów logopedycznych, w tym gier oraz zabawek edukacyjnych. Jakie akcesoria mogą okazać się niezwykle pomocne w pracy logopedy i gdzie się w nie można zaopatrzyć?

terapia logopedyczna

Pomoce logopedyczne

Przyciągnięcie uwagi małych dzieci oraz odpowiednie zdiagnozowanie u nich problemów z mową może nie być tak łatwe, jak w przypadku dzieci które faktycznie konstruują już poprawne zdania i wypowiedzi. Niemniej jednak pomoc logopedy i na tym etapie rozwoju dziecka może okazać się nieoceniona i przyczynić się do wyrobienia odpowiednich nawyków u dziecka, co potwierdzone jest przez wielu specjalistów.

W gabinecie logopedy pracującego na co dzień z maluchami powinny znaleźć się wszelkie akcesoria logopedyczne, takie jak przykładowo ruchome zabawki, które samodzielnie poruszają się po nawierzchni. Dziecko kieruje za zabawkami wzrok, być może próbuje wydawać na jej widok jakieś dźwięki lub też wskazuje palcem. Dla logopedy wszystkie te kwestie mają wielkie znaczenie i są podstawą do dalszej diagnozy oraz obserwacji.

W terapii dzieci przydają się też wszelkie pomoce logopedyczne, takie jak puzzle dwuelementowe, dzięki którym możliwe jest odpowiednie sprawdzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwoju logicznego myślenia czy też percepcji wzrokowej.

Świetnym elementem wyposażenia gabinetów logopedycznych są też niezastąpione figurki zwierząt, które będą podstawą do dalszej nauki dźwięków, onomatopei czy rozwijaniu prawidłowego słownictwa poprzez nazywanie odpowiednich gatunków. Jednocześnie logopeda ma szansę sprawdzenia prawidłowego rozumienia oraz reakcji dziecka na prośby o wskazanie konkretnego zwierzątka czy też zaprezentowanie odgłosów, jakie ono zazwyczaj wydaje.

W odniesieniu do rozwoju aparatu mowy dziecka, przydatne okazują się takie akcesoria jak piórka i słomki, które wydłużą fazę wydechową malucha i pozwolą na ćwiczenie mięśni okrężnych jamy ustnej, przydatnych podczas pracy nad prawidłową artykulacją dźwięków. Równie dobrze sprawdzą się tu uwielbiane przez wszystkie dzieci, kolorowe bańki mydlane.

Zabawki i gry dla starszych dzieci

Terapia logopedyczna u najmniejszych dzieci opiera się najczęściej na odpowiednim naśladowaniu dźwięków i promowaniu prawidłowych odruchów aparatu mowy dziecka. Dopiero w wieku przedszkolnym dzieci są w pełni gotowe skupić się na wymowie dłuższych słów oraz zdań, opowiadaniu widzianej scenerii oraz reagowaniu na słowo pisane.

zabawki logopedyczne

W ich wypadku sprawdzą się wszelkiego rodzaju gry memory typu „Bystre Oczko”, wszelkie książeczki tematyczne oraz materiały logopedyczne zawierające ćwiczenia z zakresu czytania i pisania, historyjki obrazkowe, wszelkiego rodzaju instrumenty muzyczne, domino logopedyczne oraz inne, podobne gry słowne.

Zadaniem tych właśnie pomocy logopedycznych jest odpowiednie skupianie się na aktualnych już wadach wymowy dziecka i pracy nad nimi, a także na dalszym rozwijaniu oraz poprawianiu artykulacji i funkcjonowania całego aparatu mowy, przy jednoczesnym podkreślaniu roli logicznego myślenia dziecka, rozwiązywania łamigłówek czy też kreatywnej zabawy w procesie terapeutycznym. Tak naprawdę logopedia tylko w teorii zajmuje się tylko i wyłącznie rozwojem mowy, a w rzeczywistości skupia się ona na ogólnym rozwoju myślowym maluchów, mającym znaczny wpływ na wszystkie zdolności poznawcze otaczającego ich świata. Jak widać możliwości jest całkiem sporo, w dzisiejszych czasach dzieci posiadają o wiele więcej możliwości na prawidłowy rozwój mowy.