Zabawki pomocne w terapii logopedycznej

Kontakt z drugim człowiekiem może niesamowicie uszlachetniać. To samo tyczy się pracy z ludźmi. Szczególnie, gdy w grę wchodzą konkretne oddziaływania edukacyjne czy terapeutyczne. Sposobów na ich realizację jest bardzo dużo, a w dzisiejszych czasach jest o tyle dobrze, że ma się wszelkiego rodzaju rzeczowe wspomagacze. Wszelkie pomoce terapeutyczne mają za zadanie nie tylko urozmaicić terapię, ale i podnieść jej efektywność. Rzecz jasna można obejść się bez nich, ale w przypadku, gdy pacjentem jest dziecko, to wszelkie pomoce edukacyjne są często niezbędne, by zachęcić małego pacjenta do współpracy.

Korekta mowy poprzez zabawę

Można temu przyjrzeć się na przykładzie gabinetu logopedycznego, do którego dzieci wchodzą (bardzo często) wysoko przerażone. Zwyczajnie nie wiedzą co je czeka. W momencie, gdy logopeda zaczyna wyciągać i rozkładać pomoce logopedyczne można zauważyć, jak twarz dziecka powoli się przemienia. Dlaczego? Z tego względu, że pomoc terapeutyczne opierają się na typowych, dziecięcych zabawkach, a jak wszyscy na pewno wiedzą- główną aktywnością dziecka jest właśnie zabawa. Dobrze zatem, że wiele oddziaływań edukacyjnych i terapeutycznych można właśnie skutecznie na niej oprzeć. Osoby nie mające pojęcia, jak terapia logopedyczna wygląda mają z całą pewnością pewne wątpliwości czy aby na pewno pomoce logopedyczne pomagają w oddziaływaniach edukacyjnych. Czy to nie jest raczej tak, że one bardziej przeszkadzają niż wspierają. Dobrze zatem byłoby wyjaśnić na czym terapia mowy polega i w jaki sposób wykorzystywane są różne pomoce terapeutyczne. Większość na pewno wie, że oddziaływania edukacyjne w terapii logopedycznej opierają się na mowie i ćwiczeniu narządów artykulacyjnych (języka, policzków, warg). Chcąc zmobilizować dziecko do mówienia, najlepiej jest wziąć coś, co zwróci dziecięcą uwagę.

logopeda

I tak, jako pomoc logopedyczna może zostać wybrana popularna gra memory. Oczywiście obrazki występujące na tych kartonikach są specjalnie dobrane pod względem głoskowym, ale nie o to tu chodzi. Dziecko bowiem nie zdaje sobie sprawy, że poprzez gry logopedyczne Liger jest ono poddawane oddziaływaniom terapeutycznym. Inną pomocą terapeutyczną są historyjki obrazkowe, które rozwijają u dziecka myślenie przyczynowo-skutkowe, a przy okazji (rzecz jasna) mobilizują do mówienia. Całość terapii logopedycznej nie opiera się wyłącznie na mówieniu, bo jak zostało wcześniej wspomniane, równie istotne jest ćwiczenie artykulatorów. Do tego celu zazwyczaj nie używa się pomocy edukacyjnych, a jedynie zachęca na różne sposoby takiego małego pacjenta do ruszania swoimi artykulatorami. Można opowiedzieć historię, że cukierek się przykleił do zębów i należy go odkleić przy pomocy języka, można poprosić o udawanie chodzącego konika poprzez kląskanie, albo parskającego – parskając. Sposobów jest mnóstwo, a chodzi o to by wzmocnić i rozluźnić narządy artykulacyjne. W terapii logopedycznej istotne jest także ćwiczenie prawidłowego oddechu i do tego celu można wykorzystać walizkę logopedyczną- rewelacyjną pomoc terapeutyczną.